Има ли реален шанс за постигане на мир в Украйна и на каква цена?
"Независимо от това, че Зеленски ще подпише очевидно споразумението със САЩ за редкоземните минерали, драмата на украинския народ, а и на Европа остава, а тя е – какви са гаранциите, че след като се подпише каквото и да е, Русия няма да продължи? Русия е доказала в последните двайсет и четири години, тоест при управлението на Путин, че подписва споразумения, но не ги спазва. И не само Украйна", това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Светослав Малинов, политолог и университетски преподавател.
Според него големият въпрос е до каква степен американският президент Доналд Тръмп може да бъде гарант в случая.
„Опасенията на всички, а и на Зеленски е, че едни бизнес отношения, трансакции, сделки, не могат да дадат гаранции. Защото никъде не се казва, след подписването на това споразумение, какво ще гарантира спазването на мира“, подчерта още професор Малинов.
Той смята, че може да става въпрос за примирие, а не за споразумение за мир.
„Споразумение за мир, траен, дългосрочен, в момента не може да се появи, тъй като гаранции за сигурността на Украйна и ЕС не могат да бъдат осигурени докато начело на Русия е Путин“, обясни политологът.
Според него ЕС е допуснал нееднократна грешка. Въпреки, че сега ЕС си връща инициативата.
„Става дума за стратегическо закъсняване, което сега започва да се осъзнава. И то е – липсата на капацитет за превъоръжаване, десетилетия разчитане на американската военна сила. Стратегически отказ от това да се развива европейски военно-промишлен комплекс, демилитаризация пълна на Германия, това е друг вид изоставане. Не е въпрос на инициатива, нещо което може да се навакса сега, от гледна точка на дипломатическите усилия. Става въпрос за съзнателното приемане на Европа да не инвестира в своето военни възможности, а да разчита на НАТО, което се доминира от САЩ“, каза още професор Малинов.
Сега посоката се променя, взимат се правилните решения, но тяхното осъществяване ще отнеме от 5 до 7 години, при това в най-оптимистичен вариант.
Цялото интервю с професор Светослав Малинов можете да чуете в звуковия файл.
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..
Старият Пловдив отново се превръща в сцена на вкусове и аромати По калдъръмените улички на Стария Пловдив, сред архитектурната прелест на възрожденските къщи, за единадесета поредна година ще се разлеят аромати на отбрани вина и кулинарни изкушения. На 9, 10 и 11 май 2025 г. шестнадесет емблематични къщи в сърцето на Стария град ще отворят..
До 2-3 седмици общинските предприятия по транспорт ще имат нови директори. Сформирането на екип е първият сред приоритетите, които си поставя новият заместник-кмет по транспорта Александър Държиков. В интервю за Радио Пловдив той заяви, че се водят преговори с няколко души, като неговото изискване е те да бъдат вътре в „материята“...
Регионалната колегия на БЛС-Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и съболезнования към родителите на 6 годишния Ангел. Винаги загубата на дете поражда множество въпроси у всички нас – медици, родители, институции, обществото като цяло. Всички ние искаме да знаем истината – какво се е случило, на какво се дълчи, за да може да не се..