Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Форум театър в училище“ и агресията сред подрастващите

| обновено на 05.03.25 в 15:31 | Интервю

За втори път, проектът „Форум театър в училище“, насочва вниманието към агресията и насилието сред подрастващите. „Изиграй гнева / Форум театър в училище“ е проект, създаден от „Театър на отговорността“ и финансиран от НФК.

Професионални режисьори, актьори, сценографи и мениджъри, вече, работят с ученици от 9-ти и 10-ти клас от училище СУ „Никола Вапцаров“, в Пловдив, за да създадат културен продукт, спектакъл, използвайки похватите на документалния и на Форум театъра. Проектът стартира през януари, за период от една календарна година.

Основна цел на проекта е да насочи вниманието на учениците към толерантността и към отношението им едни към други, за да се предотврати цикъла гняв-агресия-насилие. Това може да се случи чрез разпознаване и отработване на натрупани емоции, преди те да се проявят като действия или да се превърнат в част от поведението на младежите.

„Чрез включването им в проекта целим участниците да изградят капацитет в посока на това, да не подминават ситуациите онагледяващи агресия под различни форми в училище, в градска среща или интернет; да придобият смелост за себеизразяване и заявяване пред другите; да развият чувство на емпатия към по слабите; да развият правилни подходи за справяне с агресията (да не отвръщат с агресия); да търсят помощ от училищното настоятелство, от институции и да споделят с родителите си.

Проектът се развива постепенно. През януари проучихме средата, обстановката, проблемите на учениците в СУ „Никола Вапцаров, в контекста на темата, която експлоатираме и в момента, вече, работим с учениците. Провеждаме репетиции, запознахме ги, въвлякохме ги в методиките на нашите лични инструменти, театрални, естетически, художествени и малко по малко навлизаме в същината, и идеята на Форум театъра. Проектът е изключително разнообразен от гледна точка на неговите партньорства и професионалисти, които са включени в него. Така, че децата ги очаква една много интензивна, разнообразна и напълно безплатна програма. Нашата идея е след като направим представлението, по методите на Форум театъра в края на учебната година, следващата учебна година, първия срок, да продължим отново работата с тях и да направим още едно представление. Идеята на това представление е да надгради предишното и да го превърне в драматично-документално представление. Казвам драматично-документално, защото ще го разгърнем в мащаба на драматичния театър, но ще използваме личните истории на учениците и ще изградим заедно с тях сценария. 

Към момента още не сме стигнали до историите. В момента сме на етап – арт терапия, за да отключим тяхната откровеност и смелост, за да споделят историите. Искаме да стигнем до общото звено, нещото, което свързва всички участници, всички ученици в този проект, в контекста на училището и агресията. Тепърва, предстои да разберем, за какво става дума. На базата на случките, които те ще споделят с нас, ще изградим и пиесата. При нас всичко е по желание. „Форум театър в училище“ и миналата, и тази година е в графа извънучебни дейности. Знаем, че при тийнейджърите свободното време е много ценен ресурс и те си го пазят ревниво, но ние успяхме да привлечем тяхното внимание и да се превърнем в нещо извънредно, и ценно за тях. Група от около 10 ученици, присъства на нашите занятия и репетиции, с интерес и мотивация.

Мисля, че аналоговите прояви на агресията и гнева не са нещо ново в своите измерения, момиче към момиче, момче към момче, момче към момиче, момиче към момче, различните варианти. Тепърва ще разберем как се проявяват тук, но не мисля, че е нещо по-различно от останалите училища. Въпросът е какво се е допуснало от външната среда, по някакъв начин, да проникне. За мен, лично, изкуството изгражда, възпитава и създава отношение към различния, не страх към различния. Виждате, че когато отсъства тази култура, в малките населени места, например, едно общество се превръща в затворено общество“ разказва Борис Зафиров, режисьор и художествен ръководител на проекта.

Екипът на „Театър на отговорността“ ще предложи на учениците разнообразен творчески процес, в който те ще имат възможността както да развият творческите си умения с актьорски тренинг, така и да повишат обществената си отговорност и емпатия. Освен основният репетиционен процес в проекта са включени три театрални работилници, с доказани театрали от България и Англия, както и десет работни сесии с психолог-артист, който ще ги запознае с методите на арт терапията.

През 2024, първият проект на СНЦ „Театър на отговорността“, се реализира успешно с ученици от ПГО “Ана Май”, в Пловдив. Създаденият културен продукт беше спектакълът „Kick it out!“, след чиято премиера се реализира и мини турне, в няколко български града. 

Режисьорът Борис Зафиров е гост в предаването "Вход свободен".

Чуйте още в прикачения файл.

По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Архитектура и история в Цар-Симеоновата градина

Фондация "Български архитектурен модернизъм" и Free Plovdiv Tour ви канят на архитектурно-историческата обиколка „Архитектура и история около Цар-Симеоновата градина“, на 15 май, от 18 часа. Мястото на срещата е срещу улица "Велико Търново 45, на широкия тротоар. „Къщите по уличките около Цар-Симеоновата градина ще ни разкажат..

обновено на 13.05.25 в 16:05

Лора Нейкова и Мани за силата да бъдеш различен

В едно от изданията на предаването Клуб "Неделя" Ви срещнахме с Лора Нейкова - преподавател по актьорско майсторство и човек, който твърдо вярва, че именно театърът е необходимото изкуство за съвременните деца.  На въпроса защо смята така, тя отговори така:  "Вярвам, че театърът е необходимото изкуство на днешните деца, защото театъра поддържа..

публикувано на 13.05.25 в 15:24

Борис Христов: „Day By Day” е завещание към моя син

Борис Христов представя своята нова авторска песен „Day by Day”, която е вдъхновена  от неговото малко момче Виктор. ”Помоли ме да му изсвиря песен, която е тъжна и хората плачат. Не мислих, че тази песен ще бъде достояние на широката публика. Първоначално заглавието беше “Sad song”, а посланието е доста лично и е като завещание за Виктор...

публикувано на 13.05.25 в 11:20

Маринела Беделева с книга за пътя Камино

„Камино като терапия“ е първата книга на Маринела Беделева, която тя написва шест години след като минава за втори път по древния поклоннически маршрут Камино де Сантяго, известен и като Пътя на пилигримите, което се превръща за нея в дълбока вътрешна трансформация. Пътят Камино де Сантяго, неговият най-популярен маршрут – Френският път,..

обновено на 11.05.25 в 11:45

„Алтер его” - да преборим пролетната умора с усмивка!

Пролетна умора, да не кажем откровен мързел, е обзел алтер егото на водещия Петър Краевски тези дни. Все пак, въпросният Краю Петровски ще бъде принуден да положи някакви усилия, за да се се излъчи поредния брой на нашия радио-пърформанс. Дали те ще бъдат достатъчни? Ще разберете това, ако ни слушате. Разговори с трима гости ще звучат при..

обновено на 10.05.25 в 10:11