Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Санирането трябва да е бизнес, а не политика

| обновено на 05.03.25 в 16:45

Програмата за саниране с 20 % самоучастие ще се реализира с пари от държавата, а не от Плана за възстановяване и устойчивост. 

Имаме възражения по моделите, по които се санират сгради в България. Една от основните критики е, че с парите на всички се облагодетелстват малка част от хората, посочи Йордан Николов от Българската асоциация за изолации в строителството.

Той допълни, че трябват нови критерии, а не с публични средства да решим проблема и ще ни трябват 200 години да обновим сградите си, които няма и да ги има след толкова време.

Държавата трябва да разработи инструменти за кредитиране и да помогне на тези хора, които дори при облекчени условия не могат да се справят. Има много механизми в Европа, има и добри практики и в Полша, Унгария, Прибалтика. Никъде няма 100 % грант и тази практика работи, допълни Николов.

Обновяването на сградите трябва да престане да бъде политически акт и да стане бизнес, подчерта той.

Новите сгради трябва да отговарят на повишени енергийни изисквания, допълни Йордан Николов. По думите му, ако проектирането е направено както трябва, собствениците трябва да са спокойни, че тези изисквания са спазени. 

Против сме тази кампанийност на процеса саниране, защото никой не може да е сигурен в качеството, смята той.

Гаранциите на строителя са описани в Закона за устройство на територията - 5 години, което е 2 пъти по-малко от ЕС. Строителят би трябвало да ги дава, но досега като че ли няма гаранционни ремонти. 

Има голям порок - от схемата на саниране са изключени собствениците, които получават сградата. Договарят се общината и съответният строител, но не и собственикът, който би трябвало да ги контролира, обясни Николов. 

По думите му, трябва задължително да се провери конструкцията на сградата. Първо тя да се оправи и после да се "опакова".

Начинът, по който се прави паспортизацията сега, я обезсмисля, смята още Йордан Николов. 

Цялото интервю на Емил Костов с Йордан Николов от БАИС е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивчани ще могат да печатат на преса на Христо Г Данов

Вдъхнаха нов живот на печатарска преса от печатницата на Христо Г. Данов, която е на повече от век. На нея през втората половина на 19 век родоначалникът на книгоиздаването у нас печата своите книги с образователна насоченост.  Печатарската преса отдавна е част от музейната експозиция, но доскоро не работеше. Вече обаче тя е отремонтирана...

публикувано на 22.04.25 в 10:20

Папа Франциск беше човечен, беше привързан към България

Десетки вярващи посетиха католическата храм „Свети Дух“ в Пловдив, за да запалят свещ в памет на починалия папа Франциск. За тях той бе символ на обединение, надежда и човечност , каза отец  Димитър Димитров от църквата в  програма "Точно днес", който сподели и лични впечатление от срещите си със светия отец. Първата среща на отец Димитър с папа..

публикувано на 22.04.25 в 09:55

В стенописите за Възкресението има и догми от Запада

Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..

публикувано на 21.04.25 в 11:23

Набират средства за завършването на Духовен център "Св. Троица"

Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..

публикувано на 21.04.25 в 09:39

Инженер Никола Добрев: Нека да сме по-смирени!

В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..

публикувано на 20.04.25 в 17:30