Програмата за саниране с 20 % самоучастие ще се реализира с пари от държавата, а не от Плана за възстановяване и устойчивост.
Имаме възражения по моделите, по които се санират сгради в България. Една от основните критики е, че с парите на всички се облагодетелстват малка част от хората, посочи Йордан Николов от Българската асоциация за изолации в строителството.
Той допълни, че трябват нови критерии, а не с публични средства да решим проблема и ще ни трябват 200 години да обновим сградите си, които няма и да ги има след толкова време.
Държавата трябва да разработи инструменти за кредитиране и да помогне на тези хора, които дори при облекчени условия не могат да се справят. Има много механизми в Европа, има и добри практики и в Полша, Унгария, Прибалтика. Никъде няма 100 % грант и тази практика работи, допълни Николов.
Обновяването на сградите трябва да престане да бъде политически акт и да стане бизнес, подчерта той.
Новите сгради трябва да отговарят на повишени енергийни изисквания, допълни Йордан Николов. По думите му, ако проектирането е направено както трябва, собствениците трябва да са спокойни, че тези изисквания са спазени.
Против сме тази кампанийност на процеса саниране, защото никой не може да е сигурен в качеството, смята той.
Гаранциите на строителя са описани в Закона за устройство на територията - 5 години, което е 2 пъти по-малко от ЕС. Строителят би трябвало да ги дава, но досега като че ли няма гаранционни ремонти.
Има голям порок - от схемата на саниране са изключени собствениците, които получават сградата. Договарят се общината и съответният строител, но не и собственикът, който би трябвало да ги контролира, обясни Николов.
По думите му, трябва задължително да се провери конструкцията на сградата. Първо тя да се оправи и после да се "опакова".
Начинът, по който се прави паспортизацията сега, я обезсмисля, смята още Йордан Николов.
Цялото интервю на Емил Костов с Йордан Николов от БАИС е в прикачения файл.
Вдъхнаха нов живот на печатарска преса от печатницата на Христо Г. Данов, която е на повече от век. На нея през втората половина на 19 век родоначалникът на книгоиздаването у нас печата своите книги с образователна насоченост. Печатарската преса отдавна е част от музейната експозиция, но доскоро не работеше. Вече обаче тя е отремонтирана...
Десетки вярващи посетиха католическата храм „Свети Дух“ в Пловдив, за да запалят свещ в памет на починалия папа Франциск. За тях той бе символ на обединение, надежда и човечност , каза отец Димитър Димитров от църквата в програма "Точно днес", който сподели и лични впечатление от срещите си със светия отец. Първата среща на отец Димитър с папа..
Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..