Пред Паметника на благодарността до Дома на младоженците за поредна година председателят на пловдивското дружество „Шалом“ Светозар Калев припомни историята за онзи мрачен 10 март през 1943 година. Тогава пловдивските евреи са били събрани в двора на старото еврейско училище с децата си и малко багаж, за да бъдат депортирани.
Малко по-късно в училището идват пловдивски интелектуалци, сред които Йордан Ковачев, Петко Каблешков, Георги Тодоров, тогавашният председател на Търговската камара Обрейко Обрейков и тогавашният митрополит, а по-късно български патриарх Кирил. Митрополитът застава на оградата в училището и заявява, че ако евреите бъдат депортирани, той ще легне на релсите пред влака, в който е трябвало да бъдат натоварени.
Същите тези интелектуалци предната вечер изпращат писмо до цар Борис III с настояване евреите да не бъдат депортирани. Писмото им не стига до царя, но при него отива Димитър Пешев, който също го моли да спре изпращането на хиляди хора в лагерите на смъртта. Така царят отменя депортацията и българските евреи са спасени, разказа Лалка Обрейкова, внучка на Обрейко Обрейков.
На церемонията днес в знак на признателност за съпричастността на пловдивските институции, председателят на дружество „Шалом“ Светозар Калев награди с плакети на дружеството областния управител проф. Христина Янчева, зам.-кмета Пламен Панов, кмета на район „Централен“ Георги Стаменов и др.
С минута мълчание беше почетена паметта на евреите, загинали в лагерите на смъртта, а пред паметника бяха поднесени цветя в знак на почит.
Днес в Пловдивската организация "Шалом" членуват 250 евреи, съобщи прредседателят й Светозар Калев. По думите му след създаването на Израел там са се изселили доста евреи, но някои от тях все още имат недвижима собственост тук и се връщат често в родината си.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...