Женски ловен сокол, част от една от едва трите известни двойки на световно застрашения вид, които се размножават в природата на България, е намерен отровен в района на Пловдив, съобщи Христина Клисурова от „Зелени Балкани“, по проект „Живот за сокола“. Екипът е получил информацията за инцидента благодарение на поставения на гърба на птицата сателитен предавател.
При проверка на терен експертите са открили трупа на сокола в типична при отравяне агонизираща поза, а в ноктите и гушата му са намерени оцветени в розово пера от гълъб, който е бил използван като отровна примамка. Трупът на сокола незабавно е транспортиран до спасителния център на "Зелени Балкани". Резултатите от аутопсията са потвърдили съмнението за отравяне, а лабораторните изследвания са показали, че за отрова е използван вид пестицид, употребяван в селското стопанство.
Женският ловен сокол носи пръстен с код 1А и е излюпен в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" в рамките на програмата на организацията за завръщане на вида у нас. Тази птица е една от едва шестте, размножаващи се в природата ни. Тя бе освободена през 2023-та и още на следващата година сформира двойка и успешно отгледа поколение в България.
Проектът „Живот за сокола“ започна от 2021 година, партньори в него са редица български и международни организации, в т.ч. Българско дружество за защита на птиците и "Зелени Балкани". През същата година от Министерството на околната среда и водите е приет „Национален план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа".
За случая са уведомени както в РИОСВ-Пловдив, така и в сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“ в отдел „Икономическа полиция“ към Главна дирекция „Национална полиция“, където вече е в ход разследване.
От "Зелени Балкани" припомниха, че използването на отровни примамки е незаконно и подлежи на административни и ефективни наказания както по закона за биологичното разнообразие, така и по Наказателния кодекс на Република България. Употребата на отровни примамки в дивата природа е сред основните причини за унищожаване на редица редки и застрашени в световен мащаб видове, но също така засяга домашни животни и представлява риск за човешкото здраве.
От природозащитната организация припомниха, че преди време друга птица от застрашения вид "Царски орел" стана жертва на отровна примамка, поставена от гълъбовъди край Перущица.
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..
В Пловдив започва най-цветният фестивал, наречен „Флоропополис“. В продължение на три дни на една от централните алеи в Цар-Симеоновата градина ще разцъфнат килими от цветя, изобразяващи 30-те букви от българската азбука. Фестивалът Флоропополис се провежда за първи път в Пловдив, а подготовката за него тече вече няколко дни, съобщи зам.-кметът..
Пловдивският Окръжен съд за пореден път отхвърли пускането под гаранция на подсъдимия по делото „Дебора” Георги Георгиев. Така той отново остава в ареста, след като съдът прецени, че освобождаването му под всяка по-лека мярка от „задържане под стража“ запазва опасността Георги да извърши друго престъпление, гласи основния мотив за съдебното..
ОП „Чистота“ изми подлеза на баня „Старинна“. Екипите на общинското предприятие почистиха щателно общественото пространство с водоструйки, четки и препарати. Утре стените на съоръжението, покрити с графити, ще бъдат боядисани. Инспектори на ОП „Чистота“ ще следят да не се допусне замърсяване на подлеза...
По проект за енергийна ефективност в град Сопот и село Анево са подменени всички стари лампи на уличното осветление с 1165 бр. високоефективни LED осветителни тела. Така е намалено потреблението на енергия с над 88 %, съобщиха от общината. Общият размер на проекта е 590 360.04 лв., от които 98 393.34 лв. е национално съфинансиране, стана ясно..