Адвокат Ина Лулчева смята, че в скандала около изборните резултати и делото, което тече в Конституционния съд, всичко е обърнато на опъки. "Нито НС, нито който и да е било, трябва да се занимава с висящото дело в КС. До момента, до който той не се произнесе, обсъждането на доказателства, които той събира от други органи и лица, е напълно немислимо, а обсъждането какво би било решението му е пряка заплаха към него и подриване на авторитета му", коментира тя пред Радио Пловдив.
Тя определи като плод на временни политически интереси призиви на отделни депутати и партии за закриване на съда и напомни, че той е независима институция с членове с безспорен авторитет.
Скандалите в момента с изслушването на ЦИК, Информационно обслужване, на вещите лица е рушене на конституционния ред и на основите на правовата държава, категорична е адв. Лулчева. По думите й прокуратурата е бухалка в случая. Тя не може да разследва, който и да било съдия, а още по- малко членове на КС. Да се иска информация от него е немислимо за всеки юрист, подчерта тя и добави, че като няма бюлетини е естествено да се отчетат нулеви гласове. Обвинението трябваше да търси информация от кметове, а не да иска информация по висящо дело в КС. Тя попита и по кой текст от Наказателния кодекс прокуратурата може да разследва КС.
Лулчева поздрави председателя на КС за достойната й позиция и съда за отказа му да предостави доказателства на прокуратурата. "Това е напълно недопустима намеса в работата на Конституционния съд. Подравя се доверието в КС, а не в изборните резултати", каза адвокатът.
Според нея с оглед предмета на жалбите КС има право да иска броене на бюлетини, а какво е значението на броенето и на липсващите бюлетини, съдът ще ни каже в решението си.
Работа на политиците е да ни убедят, че изборите ще бъдат честни и да ни мотивират да гласуваме. А атаката към КС, който си е позволил да провери изборите, не е във връзка с гласуването, а с разграждането на държавността. Това правят всички, които атакуват съда, коментира Ина Лулчева и добави, че е недопустимо недоволството към евентуално решение да срива авторитета на институцията.
"Нямам съмнение, че КС ще каже истината, установена в кориците на делото. Абстрактна истина не съществува. КС не е разследващ орган, той работи с това, което му дават. Прокуратурата да разследва съмненията, но да остави КС да си свърши работа", призова правозащитничката и напомни, че за да се премахне Конституционния съд трябва първо да се свика Велико народно събрание. Нейната оценка е, че през годините съдът е показал своята полезност, а проблемът е, че много хора и политици трудно приемат решенията на съда.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..