Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атаката срещу Конституционния съд руши държавността


Адвокат Ина Лулчева смята, че в скандала около изборните резултати и делото, което тече в Конституционния съд, всичко е обърнато на опъки. "Нито НС, нито който и да е било, трябва да се занимава с висящото дело в КС. До момента, до който той не се произнесе, обсъждането на доказателства, които той събира от други органи и лица,  е напълно немислимо, а обсъждането какво би било решението му е пряка заплаха към него и подриване на авторитета му", коментира тя пред Радио Пловдив.

Тя определи като плод на временни политически интереси призиви на отделни депутати и партии за закриване на съда и напомни, че той е независима институция с членове с безспорен авторитет.

Скандалите в момента с изслушването на ЦИК, Информационно обслужване, на вещите лица е рушене на конституционния ред и на основите на правовата държава, категорична е адв. Лулчева. По думите й прокуратурата е бухалка в случая. Тя не може да разследва, който и да било съдия, а още по- малко членове на КС. Да се иска информация от него е немислимо за всеки юрист, подчерта тя и добави, че като няма бюлетини е естествено да се отчетат нулеви гласове. Обвинението трябваше да търси информация от кметове, а не да иска информация по висящо дело в КС. Тя попита и по кой текст от Наказателния кодекс прокуратурата може да разследва КС.

Лулчева поздрави председателя на КС за достойната й позиция и съда за отказа му да предостави доказателства на прокуратурата. "Това е напълно недопустима намеса в работата на Конституционния съд. Подравя се доверието в КС, а не в изборните резултати", каза адвокатът. 

Според нея с оглед  предмета на жалбите КС има право да иска броене на бюлетини, а какво е значението на броенето и на липсващите бюлетини, съдът ще ни каже в решението си. 

Работа на политиците е да ни убедят, че изборите ще бъдат честни и да ни мотивират да гласуваме. А атаката към КС, който си е позволил да провери изборите, не е във връзка с гласуването, а с разграждането на държавността. Това правят всички, които атакуват съда, коментира Ина Лулчева и добави, че е недопустимо недоволството към евентуално решение да срива авторитета на институцията.

"Нямам съмнение, че КС ще каже истината, установена в кориците на делото. Абстрактна истина не съществува. КС не е разследващ орган, той работи с това, което му дават. Прокуратурата да разследва съмненията, но да остави КС да си свърши работа", призова правозащитничката и напомни, че за да се премахне Конституционния съд трябва първо да се свика Велико народно събрание. Нейната оценка е, че през годините съдът е показал своята полезност, а проблемът е, че много хора и политици трудно приемат решенията на съда. 


По публикацията работи: Неда Велкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01