Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конституционният съд прилича на държавата и е в разпад

Диана Дамянова
Снимка: Ани Петрова

Едва ли ще се стигне до конституционна криза, въпреки че цялата институционална драма в отечеството е много висока, защото последните години бяха години на разпад на всякакви форми на държавност. И това, което виждаме в момента в Конституционния съд (КС) е една от малките искри, които проблясват. Така коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив PR експертът Диана Дамянова случващото се в държавата през последните дни. 

По думите ѝ до няколко дни този въпрос ще се реши по един или друг начин. Според нея бързо ще се произнесе и ще сложи край на драмата, тъй като решението му е окончателно и не подлежи на обжалване. По думите ѝ обаче тон за лошата работа на институциите дава именно Народното събрание, което работи вече два месеца и е приело нула закона, а в замяна на това е приело 20 декларации и още толкова комисии. 

Дамянова посочи, че в България няма нужда от конспиративни мисли как изчезват близо 800 бюлетини, защото много голяма част от нещата се случват от обикновена човешка глупост и немарливост. Тя обаче подчерта, че изчезването на тези бюлетини, които могат да се окажат решаващи за влизането на още една политическа сила в парламента, води до мисълта за някакъв политически и технически инженеринг, отколкото за чиста случайност. 

Тя посочи, че доказателствената част по искането за цялостно касиране е била много слаба и тя не се гледа от съда и затова той гледа единствено доказателствената част за частично касиране на вота. 

"Каквито и да са в ЦИК, те имат практика за провеждане на изборите. Те са казали: дайте да оповестим резултатите, а КС са казали: не, ние ще ги оповестим, когато си издадем решението, т.е. когато вече битият е бит. И в този смисъл Конституционният съд тръгна в много неприятна посока от гледна точка на публичността - това не е въпрос на комуникация, а въпрос на уважение към българския гражданин. Той не е особено уважаван от своите институции и в замяна на това и той не уважава институциите си и сме си много добре", коментира PR експертът и допълни: "Истината е, че Конституционният съд на държавата е такъв, каквато е държавата, а той е в разпад. Ето това виждам аз!"

Според нея, ако трябва да се разпуска нещо в държавата, то трябва да бъдат разпуснати политиците, защото те са дали този лош тон. 

"В България има две причини хората да не отиват да гласуват. Едната е недоверието в изборния процес, в неговите правила, в неговата честност и почтеност. Основната причина обаче, която кара огромна част от българите да не гласуват и след днешните събития много по-голяма част от тях няма да гласуват е, че те са отвратени от собствените си политици. Българският политически елит е далеч под нивото интелектуално, морално и всякакво, на българския народ и той не иска тези хора да го представляват. Не ме питайте защо българите не станат в един ден да отидат да гласуват и да ги изметат, може би защото това има на български политически пазар. Политиката в България е непрестижна дейност, тя е дейност в която трябва да умееш да крещиш, да квакаш, да се държиш неприлично. Само тонът, само речниковият фонд в българския парламент е толкова ужасен, че не би трябвало деца от втори до 12-и клас да го слушат, за да не им се развали граматиката", заяви Диана Дамянова.

Според нея, ако в българския политически живот има някаква голяма изборна манипулация, тя е преди, а не в деня на изборите. По думите на PR експерта въз основа на цялата тази манипулация идва едно Народно събрание, което не представлява българския народ, защото то е унизително. "Всичко това кара хората да се затварят в черупките си, да гледат собствения си живот и да се отнасят с огромна доза сарказъм и тежка ирония към собствения си политически елит", подчерта Дамянова.

Тя е категорична, че въпреки това има държава, дори да е лоша. Тя не може да функционира правилно, защото в България липсва гражданско общество. По думите ѝ в България не става дума за беззаконие и липса на държава, а по-скоро за тежко наследство. 

Чуйте повече в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Румен Гълъбинов

При членство в еврозоната богатството ни ще се увеличи

Доколко предложения от президента Румен Радев референдум за еврото е целенасочен саботаж за приемането на страната ни в еврозоната?  Според икономиста Румен Гълъбинов Българи отговаря изцяло на всички Маастрихтски критерии за инфлацията, лихвените проценти, бюджетния дефицит и нивото на дълга спрямо държавното управление към брутния вътрешен..

публикувано на 13.05.25 в 10:52

Искат още 100 хиляди лева за две улици в „Западен“

Кметът на район „Зпааден“ ще поиска по време на сесията на ОбС на 15-ти май допълнителни 100 хиляди лева към бюджета на района, който е фиксиран на 500 хиляди лева. Това заяви Тони Стойчева в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. По думите й тези 500 хиляди лева, които са заложени за „Западен“ в проекта на бюджета на града..

публикувано на 13.05.25 в 09:53

ГЕРБ ще подкрепи бюджета на Пловдив, БСП са против

Групата на ГЕРБ ще подкрепи бюджета на Пловдив на предстоящата сесия на ОбС на 15 май – обяви в интервю за Радио Пловдив общинският съветник от ГЕРБ Слави Георгиев, който е председател на правната комисия. Припомням, че предложението на кмета Костадин Димитров е бюджетът на общината да бъде в размер на близо 715 млн. лева, което е..

публикувано на 13.05.25 в 09:10

И Путин, и Зеленски се борят за благосклонността на Тръмп

Журналистът Чавдар Стефанов, бивш кореспондент на БНР в Москва, смята, че предложението на Владимир Путин за преговори без предварителни договорки с Украйна в Истанбул е ухажване на Доналд Тръмп.  Стефанов припомни разликите в позициите на двете страни. Р уската винаги е била за преговори преди спиране на огъня за разлика от  украинската, която..

публикувано на 12.05.25 в 17:38
Петър Денчев

По-скъпата Синя зона в центъра на Пловдив не решава проблема

Община Пловдив направи крачка назад и оттегли от предстоящата на 15-ти май сесия на общинския съвет проектонаредба за организацията на движението и паркирането. Според председателя на Сдружението на хотелиерите в Пловдив  Петър Денчев е добре, че е взето под внимание и тяхното мнение.  Той изтъкна, че кметът Костадин Димитров винаги е бил..

публикувано на 12.05.25 в 17:19