Президентът Румен Радев призова за кардинални промени в изборното законодателство, но внимателно и без бързане. Необходима е промяна в начина на гласуване и начина на неговото отчитане, заяви държавният глава.
На среща със студенти в Пловдивския университет Радев посочи, че честните избори са във фундамента на демокрацията и на легитимността на нашите институции.
Президентът каза, че имаме случаи на цели избирателни комисии, които се купуват, които най – грубо, пред камерите дори, пъхат надраскани от тях бюлетини в урните. Той допълни, че сме свидетели на неграмотност от редица членове на секционни избирателни комисии.
Справянето с изборните злоупотреби и връщането на доверието в изборите зависи от решаването на важен въпрос: Този въпрос с начина на гласуване, с неговото отчитане трябва кардинално да се промени.
Държавният глава посочи начин за преодоляване нарушенията: Наистина машинното гласуване 100 % е един от начините да се справим с този порок.
Дали и как ще се върне машинното гласуване е въпрос на българският законодател, обясни президентът. И подчерта: Това, което се случи напоследък – институциите се делегитимираха една друга.
Държавният глава отговори и на въпроса кога ще издаде указ за референдум за запазване на българския лев: Няма как да издам такъв указ, защото аз не мога да наруша закона. Подписката е внесена в българския парламент и по закон само българският парламент може да реши дали да има референдум или не.
Що се отнася до европейската отбрана и сигурност, президентът посочи, че най – много държи да има силна европейска отбрана и силна българска армия. Но подчерта, че е реалист: 800 милиарда, от които 150 ще бъдат заеми от Европейската инвестиционна банка, останалите 650 са имагинерни. Те ще бъдат усилия на нашите бюджети, ние да повишим нашите разходи за отбрана.
Жълт код за значителни валежи е обявен за шест области у нас - Пловдив, София-град, София-област, Ловеч, Враца и Монтана. Преди обяд над западните и централните райони облачността ще се разкъса и намалее. След обяд там ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. По-значителни..
Дълга опашка от християни в Пловдив се изви, за да минат под плащеницата в храма "Света Марина" на Велики петък. Традицията е да се премине под масата, като по този начин изразяваме нашата вяра, казват пловдивчани. Те са в храма с молитва за здраве, благословение на тях и семействата им. Много семейства бяха дошли с техните деца. На този ден, който се..
Днешният Велики, или Разпети петък, от Страстната седмица, е най-скръбният ден за християните. В него си припомняме за страданията, съденето, за разпъването на кръста, за смъртта и погребението на Иисус Христос. Днес е и строг пост. Християните се покланят на плащаницата с изобразеното тяло на Иисус Христос и я обсипват с цветя. Вечерта се извършва и..
Засилено полицейско присъствие ще има в Пловдив и региона, за сигурността и спокойствието на гражданите по време Великденските празници. Служители на реда ще има на местата, където се очаква голямо струпване на хора, а мобилни екипи ще реагират на всеки сигнал за противообществени прояви. Полицейски служители ще има и в зоните на жп гари и..
2025 червени яйца боядисаха на Велики четвъртък в Бачковския манастир. Доброволци от Пловдив, Бачково и Банско се включиха в боядисването на яйцата. Според традицията яйцата се багрят в червено, тъй като символизират кръвта на Иисус Христос. Доброволци разказаха, че при варенето на яйцата нито едно от тях не се спуква или чупи. Според..