С анонсираните от образователния министър Красимир Вълчев промени, свързани с матурата по математика, обучението в математическите гимназии и техния статут се повдигнаха въпроси, които бяха неглижирани от поне 10 години, коментира пред Радио Пловдив Теодора Тодорова от Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии /БАИТ/.
"Погледнахме истината в очите. Министерството оповести данни, които са притеснителни за нивото на математическите способности на децата у нас, като например, че само 5% от зрелостниците избират матура по математика", коментира Тодорова.
От БАИТ се надяват матура по математика да бъде въведена, макар че ще се изисква доста време. Образованието е една много трудна за промяна сфера и за съжаление беше неглижирано дълго време, но надежда има, смята тя.
Като по- бързи мерки за повишаване нивото на подготовка на българските ученици по математика от БАИТ посочват разкриването на повече математически паралелки в училищата и повече математически гимназии. Проблемът тук е, че няма да има достатъчно подготвени учители, точно заради дълго нерешените проблеми в образованието.
Тодорова смята, че на децата, които са издържали приемен изпит по математика в пети клас, не трябва на по- късен етап да бъдат измествани от деца, които имат по- висок резултат на матурата по БЕЛ, защото ситото, през които са минали първите е много по- голямо и тежко.
От организацията отчитат още, че в IT-сектора у нас започва да се усеща липсата на специалисти, които разбират в дълбочина. С навлизането на Изкуствения интелект проблемът ще се задълбочи, а школите и академиите, които обучават софтуерни специалисти, не дават задълбочени познания, прогнозира Тодорова. Тя добави, че ИИ определено съкращава кадри на базово ниво и помага на хората, които са експерти, което налага засилване на обучението по математика.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..