Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Да заОбичаш Хашимото“ – историята на една трансформация

| обновено на 17.03.25 в 14:46 | Интервю
4
Лидия Петкова
Снимка: Влади Балевски

Лидия Петкова е ментор, лидер и създател на програми за себеразвитие, повече от 10 години. Автор е на едноименната менторска програма „Да заОбичаш Себе си“, както и автор на първата книга „Да заОбичаш Хашимото“, в която споделя личния си опит и борба с Хашимото, както и практически съвети за излекуване.

Първата ѝ книга „Да заОбичаш Себе си“, описва процеса на нейното пътуване и връщане към самата нея, но тя също има връзка с Хашимото.

Книгата „Да заОбичаш Хашимото“ е новата – стара книга. Аз отдавна я имам тази книга. Не съм я издала досега, защото някак не беше наболял много този въпрос. Сега виждам истинска нужда от книгата и затова реших да я издам, чак сега. Иначе, моят път, моята лична история с Хашимото, стартира още преди 10 години.

Нестандартно е и името на моята менторска програма „Да заОбичаш Хашимото“, защото последното нещо, което иска да направи човек е да си обича болестта, но точно в тази заигравка на думите е идеята на цялата програма и на цялата книга.

Какво се случва, когато чуеш, че имаш Хашимото, някакво автоимунно заболяване, някакъв проблем с щитовидната жлеза? Кои са първите пет неща, които хората се втурват да правят? Първото нещо, за което се хващат е промяната в начина на хранене, изследвания за липси, започват да пият хранителни добавки. Прочели нещо, някой казал нещо, в някоя книга пише...Започват да успокояват някакви хронични възпаления в тялото. Започват да изключват, малко по малко, някои храни, като глутен и млечни, да кажем и евентуално някои започват да тренират. Включват някакъв вид йога, например в ежедневието си, но това е.

Няма никаква работа с емоциите и психиката. Всъщност, аз защо казвам, че е провокативно името и на програмата, и на книгата? Моят основен фокус и в двете не са храненето и движението. Те са част от програмата и от книгата, но това са неща, за които всички пишат, всички ментори, гурута могат да кажат, да се намери информация навсякъде. Фокусът и различното при мен е, че аз си зададох едни други пет важни въпроса. И останах достатъчно дълго в това състояние, за да мога чуя отговорите. 

Единият въпрос беше : „Защо аз самата се боря със себе си, на вътрешно ниво? Каква е тази борба? С какво?“. Тук говорим за автоагресия. Всъщност, автоимунните заболявания са свързани с автоагресия, която ние имаме много, много отдавна. Просто не сме обърнали внимание на знаците, не сме обърнали внимание на онова, което се случва в тялото ни. Последната фаза на болестта е изразяването ѝ на физическо ниво. Много преди това, години преди това, тя е присъствала в нашето емоционално поле само, че под друга форма.

Другият въпрос беше: „Има ли токсични хора и ситуации в живота ми? Мога ли и искам ли да ги отстраня? Мога ли да си поставя здравословни граници“. Тук влизаме в една друга моя любима тема – people-pleasing или да искаш да се харесаш на всички. Да не можеш да си поставиш здравословни граници, да не искаш, защото искаш да се харесаш на всички.

Един много уважаван от мен човек, д-р Габор Мате, който говори много не само за имунните процеси в тялото, но и за рак и другите сериозни заболявания, зависимости, той казва, че има четири общи черти на жените с Хашимото : Първата е, че всички те имат склонност да поставят емоционалните нужди на всички други около тях, пред своите собствени. Това е точно този people-pleasing. Втората черта е, че тези жени имат склонност, по-скоро, да се идентифицират с отговорностите и ролята си в живота повече, отколкото със собствените си нужди. Третото е, че те винаги изглеждат прекалено мили, което означава, че те имат в себе си потиснат здравословен гняв. Д-р Мате много говори и за този потиснат здравословен гняв. Изтъква го като причина за болесни като рак и други по-сериозни заболявания, защото нас още от малки ни учат, че изразяването на гнева не е хубаво нещо.

Голяма част от автоимунните заболявания са характерни и отнесени към жените, затова си говорим за тях. Последната обща черта, за която говори д-р Габор Мате е, че те вярват, че са отговорни за начина, по който се чувстват другите около тях.

Като си говорим за здравословни граници и автоагресия, това е много важна тема за хора с всякакви автоимунни заболявания.

Основното мото в програмата и книгата ми е – слушай тялото си.

Когато ме попитат „Как се излекувах?“, ако трябва да дам само един отговор какъв би бил той, казвам това:

Научих се да чувам тялото ми и да водим разговор, като му припомних, че аз съм командира и мило, и с любов му заповядвам да си спомни състоянието на пълно здраве и дълголетие”, разказва Лидия Петкова, гост в неделния „Шейкър“, по радио Пловдив.

Чуйте още от разговора с нея, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Станислава Йорданова е Нестандартен учител на годината

В разгара на лятото и в едно от изданията на предаването "Вход свободен", Ви срещнахме отново със Станислава Йорданова -  учител по химия и опазване на околната среда, носител на престижната награда SUPER STEM Europe – Учител на България 2024г. и SUPER STEM Учител през 2021г. и 2022г.  Отличена е с редица признания, сред които „Агент на промяната“..

публикувано на 28.07.25 в 16:25

„Алтер его“ - за виртуални хумор с реални усмивки

„Алтер его“ - за виртуални хумор с реални усмивки Летните издания на „Алтер его“ набират скорост и височина! В тях ненатрапчиво ви припомняме моменти, звучали през годината, защото и екипът на нашия радио-хепънинг има нужда от почивка. Тази събота сме ви подготвили дебат на тема „Хумор и изкуствен интелект“. Ще обсъдим феномена..

обновено на 26.07.25 в 10:29

Четири лапи + приятели+ разбиране = Матине

"Всяко куче влиза в живота ни с определена мисия и има отреден смисъл в него. От нас хората зависи дали те ще го осъществят."  Думи на Мира Бонжева - автор на книгата "Разговор с куче", сертифициран треньор и пламенен застъпник за добруването на кучетата. Тя е твърдо убедена, че от нас зависи дали кучето ще живее помръкнало в своята безпомощност да..

публикувано на 24.07.25 в 17:20
ОУ

Отличия за най-активните учебни заведения в страната

Инициативата “Активно предизвикателство за училища”, която има за цел да насърчава физическата активност и здравословния начин на живот сред учениците, отличи най-активните учебни заведения за учебната 2024/2025 година. Организаторите, oт BG Бъди активен, се фокусираха върху редовното насърчаване на физическата активност и здравословния..

обновено на 23.07.25 в 16:05

Влади Въргала за лятото и живота като такъв

С Владислав Карамфилов- Въргала проведохме разговор в ефира, изпълнен с усмивки дори през щипката тъга, скрита зад тях. Говорихме за редовия българин, който съвсем не е чужд на доброто и смеха , но под натиска на ежедневните ядове и баналната рутина на битието има нужда от някакъв подтик, който да го накара да се сети за светлата страна на живота и..

публикувано на 22.07.25 в 16:45