Необходимостта от дълбоки и спешни реформи заради срива на доверието към изборната система у нас, пренареждането на парламента след влизането на „Величие“, крехкото управленско мнозинство и перспективата пред правителството – търсим коментара на политическия психолог проф. Антоанета Христова, която е директор на Института за изследване на населението и човека към БАН.
Проф. Христова каза, че на първо място е много важно, че недоверието на гражданите в политическата система е стигнало много високи нива.
"Ситуацията днес предполага, че гражданите ще изведат напред желанието им да накажат, тези които управляват, ако отиват изобщо да гласуват, така мислят повечето от избирателите", смята психологът. Тя посочи, че при избори ще действа наказателният мотив.
"Всичко е предположено от много години насам, виждаме оператори, които засичат нарушения в СИК, такива кадри има по различни телевизии и 10 години е така, с регистрирани доказателства. Няма информация за ефективни и истински наказания за тези, които са нарушили закона", посочи още Христова. По думите й друг факт е засичане на манипулации и те са видими, напр. купуване на изборите.
Антоанета Христова каза още: Днес хората мислят, че няма смисъл на гласуваш, защото твоят глас е използван по друг начин. Машинното гласуване е неползотворно и води до манипулации. Трябва да се мисли за гласуване, което е различно от технологична гледна точка. Никой обаче не вярва на тази промяната. Въпросът е в хората, които ще я реализират, или това са точно политиците. Промяната да е в морала на политиците. Трябва да има смяна на 80% от наличния състав на парламента.
"ГЕРБ и Бойко Борисов имат огромен имиджов риск, защото все повече и повече те ще се нуждаят от гласовете на ДПС - Ново начало", смята проф. Христова. Тя има съмнения, че вече ГЕРБ ще искат да има нови избори в доста мътната вода. Те ще искат да препотвърдят групите си. Днес гражданите вече протестират и в България, след освободената енергия в Европа и глобалния свят. И у нас някак изразяването на гражданското мнение ще става по-свободно. Ще очакваме протести, заключи проф. Христова.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..