Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неписаните правила са най- важни при използването на пиротехника

Управителят на фирма за фойерверк - спектакли Иван Иванов увери, че има достатъчно правила за използване на пиротехниката на закрито. По думите му те вече са много популярни в България. Неговоият опит показва, че много хора ги купуват без достатъчно опит и внимание при употребата. В практиката си е имал дори случаи, в които фирмата отказва да изпълни поръчка за светлинно шоу, защото преценява условията като небезопасни, но на своя глава други участници на пазара се ангажират, без да отчитат риска.

Той посъветва хората, които купуват пиротехника да следят указанията за ползване и дори да се оставят аванс, примерно за височина на помещението, в което ще се използват. 

"Колкото и да ви казват, че тези искри са студени, това не е така. За да се получи ефектът, температурата достига 1400  градуса. И като се случат няколко поредни искри на едно и също място това е предпоставка за пожар".

Винаги трябва да има пожарогасители, в ключително и шланг. 

По думите на Иванов службите на пожарната си вършат работата, дори има техен екип по време на спектаклите. Рискови са старите читалища и театрални сгради, които имат драперии и завеси, които трябва да се импрегнират всяка година, но едва ли е така. 

"Не сме попадали на продукти - менте, тъй като превилата за внос са много строги, но въпреки всичко трябва де се има едно наум, че това е пиротехнически средство, което означава топлина игън и всички съпътсващи опасности от тях".

С Иван Иванов разговаряхме след трагедията  в Кочани.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45