Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виновните за ужаса в Кочани трябва да понесат отговорност

Снимка: БНР-Пловдив

За трагедията в Кочани в програма "Ден след ден" говорим и с д-р Мария Ивановска, родена в македонския град Куманово, която е главен асистент по имунология в Медицинския университет в Пловдив. 

Според нея случилото се е част от една корупционна система и сме виждали сходни събития.

За съжаление това събитие разтърси цялата Северна Макадения и разбира се и съседните държави. Виждаме, че и България, заедно с другите страни, се включва в това да осигури помощ на всички пострадали. Наистина мисля, че общото обяснението е корупция - как може 15 години да няма система, която регулира, дава лиценз за работа на нещо, което наподобява дискотека. Вие я видяхте стара постойка без дори статут на заведение. Всички обвиняват системата, която през последните години е тази, която изгони много хора. Това, което и премиера на Северна Мекедония каза, че това е тип масово убийство за пари, коментира д-р Ивановска 

По думите и това е огромна трагедия и хората все още протестират и изразяват гнева и недоволство си не само от корупцията в страната, но и от бездействието на властите през последните  години.

Тя изрази надежда, че това, което дават като обещание властите - да разследват до край и виновните да бъдат арестувани, да бъде изпълнено. 

Ако това не стане, това ще бъде допълнително разочарование за хората. В този малък град, във всяко второ семейство има пострадал или загинал. Не мисля, че така хората ще могат да продължат да живеят там- общо. Протестите - те изразяват недоволство, но основната работа на правителството, на властите е те да направят нещо по въпроса. Няма как. Хората са без изход. Просто това им остава единствено - да протестират и да се молят някой да чуе гласа им.Този глас толкова години назад не се чува. И това вече е последното, което виждаме - как една схема, която толкова години е на лице си даде сега последствията и жертвите, допълни д-р Ивановска.

Според нея властите трябва да направят нещо, защото траурът за хората няма да е една седмица. 

Незнам как се продължава да се живее след случилото се, завърши д-р Ивановска. 

Интервюто с нея е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Положението със свлачищата в област Смолян е критично

В област Смолян положението със свлачищата е критично, коментира Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики по повод свлачището по пътя Девин – Кричим, което пренасочи тежкотоварния трафик по пътя Асеновград – Смолян. Тя припомни, че това е поредното свлачище и даде за пример срутището от 2010 година до Тешел, което и до днес не..

публикувано на 14.05.25 в 16:59

Вълна от протести започва в страната

Вълна от протести започва в страната, събщи днес в Пловдив президентът на КНСБ в Пламен Димитров.  , Очакват се протести на служителите от градския транспорт не само в столицата, но и в други градове.   Утре е и протестът заради ниските заплати  в националните медии, следват и още недоволства от различни сектори.  Междувременно..

публикувано на 14.05.25 в 16:57

Въвеждането на € е в силата на комуникацията

В интервю за Радио Пловдив експертът по комуникация Любомир Аламанов заяви, че комуникацията с хората относно еврото е много закъсняла. Несъмнено противниците на еврото са по-гръмогласни и по-шумни и създават впечатлението, че са много повече на брой, но проучванията сочат, че те съставялат едва 10-15 процента от избирателите – заяви в..

публикувано на 14.05.25 в 16:04

В Гамбия лечение практически липсва, помагахме pro bono

Двама стажант лекари по стоматология в МУ-Пловдив посетиха и лекуваха безплатно нуждаещо се население в Гамбия, Африка. Това са Мунтазар Али Залими от Ирак и Фараз Ахади от Афганистан, живели във Финландия. Те членуват във фондацията „Орална хирургия без граници“, която обединява хирурзи - стоматолози от целия свят.  Младите лекари са..

публикувано на 14.05.25 в 12:04

Розоберът закъснява с две седмици, реколтата e по-слаба

Заради априлските студове има измръзвания по розите. Това ще доведе и до очаквани  по-ниски добиви и по-слаба реколта през тази година. Освен това заради неблагоприятното време кампанията по прибирането на розовия цвят се забавя с около 2 седмици, каза Христо Николов от Дъбене, член на Професионална асоциация на розопроизводителите в България...

публикувано на 14.05.25 в 08:50