Днес, в 11.00 часа, ще се състои официалното откриване на обекта Археологически комплекс „Небет тепе“. Заедно с античния комплекс „Източна порта на „Филипопол“, двата обекта са част от проекта на община Пловдив „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 на стойност 9,3 млн. лв.
В церемонията ще участват кмета на Пловдив Костадин Димитров, археолози, проектанти, изпълнители, работили по реализацията на проекта.
"Всичко от археологията сме извадили на преден план - хубавото е, че може да се види цялата многопластова история на Небет тепе. Обектът е обитаван още през халколита, преди траките, имаме данни от края на 5-то хилядолетие преди новата ера. Тук може да се види архитектурата от Класическата епоха до ден-днешен. От късножелязната епоха, траките, римски период, късна античност, Средновековие, османски период, Възраждане до началото на ХХ век", разказа археологът София Христева, която е ръководител на разкопките.
Официалното откриване ще е съпроводено с кратка музикална програма с участието на Академичен народен хор към АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ –Пловдив, с диригент д-р Николай Гурбанов и вокален педагог доц. д-р Данка Цветкова, Ансамбъл ударни инструменти „Престо“ към НУМТИ „Добрин Петков“, художествен ръководител Пенчо Пенчев, и изтъкнатия цигулар Маестро Мичо Димитров. Водещ – Лили Бързева.
Обектът „Небет тепе” ще се управлява от Регионалния археологически музей – Пловдив, който ще предоставя специализирани беседи на желаещите групи и индивидуални туристи. Тази възможност ще може да се използва от 8 до 18 часа (лятно време) и от 8 до 17 часа (през зимата).
Достъпът до „Небет тепе“ за посетители няма да бъде ограничаван! Входът ще бъде безплатен.
Млад моторист е загинал при тежка катастрофа на Околовръстното шосе при разклона за Марково. На място са изпратени екипи на полицията и спешна помощ. По първоначални данни мотористът се е блъснала в задната част на тежкотоварен камион. Движението в района е затруднено. Извършва се оглед.
Трагичната новина беше споделена от бащата на Сияна, който с пост в социалните мрежи, се прости с жената и призова да се молим за живота на малкия ѝ син Марти, който все още е в кома в "Пирогов". Повече от две седмици животът на Христина Здравкова беше поддържан изкуствено, след като мозъкът на младата жена отказа да функционира, а сърцето ѝ се..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров обяви, че не е приел оставката на заместника си Владимир Темелков заради важността на поетите от него ангажименти пред обществото и заради многото програми и спечелени проекти, които трябва да се довършат. Обяснението му идва ден след като с посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов кризата в..
Всички ремонти в Пловдив се движат по график, каза кметът Костадин Димитров по време на инспекцията на ремонта в училището "Димитър Талев", която направи заедно с ресорния си заместник Владимир Темелков Димитров уточни, че не става дума само да ремонтите на училищата. "И ремонтът на Кукленско, в петък откриваме ремонтирания участък на „Васил..
Пиян шофьор бе задържан след полицейско проследване край пловдивското село Ягодово. Автопатрул край Катуница подал стоп сигнал на лек автомобил „Мерцедес“, чийто водач обаче не спрял, а продължил по пътя си с висока скорост. Наложило се униформените да преследват нарушителя. В Ягодово колата му внезапно излязла от пътното платно и се..