Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кремена Станилова с публична лекция за кризите като шанс

| обновено на 24.03.25 в 18:01 | Интервю
Кремена Станилова
Снимка: Личен архив

Кремена Станилова е психотелесен психотерапевт, автор на книги и програми за личностно развитие. Тя вярва, че животът е най-големият терапевт. Затова обича следната мисъл: “Ти си се провалял много пъти, макар че може и да не си спомняш. Първият път, когато опита да ходиш, ти падна. Първият път, когато се опита да плуваш, едва не се удави, нали? Улучи ли топката, когато за пръв път опита да я ритнеш?

Не се тревожи за неуспеха! Тревожи се за шансовете, които ще пропускаш, ако поне не опитваш!”

Темата на лекцията „Как да променим житейския сценарий – от жертва в герой на живота си?“ е по третата ѝ книга „Духовността като шанс. Изкуството да превръщаш кризите в пробиви”, на 31 март, от 18.30 часа, зала „Кобург“, с вход свободен. Допълнителна информация във фейсбук страницата на събитието.

„Всяка една криза в живота ни е продиктувана от засядането в определени роли или в определени етапи от живота ни. Затова реших да направя тази лекция, за да илюстрирам как по триъгълника на Карпман, ние играем тези роли непрекъснато в комуникацията си с другите хора. Дори и в собствената си глава, и мисли ги разиграваме. 

В този триъгълник, Карпман разпределя три основни невротични роли, в които никой от тези хора, които играят тази роля, няма енергия за собствения си живот. Цялата енергия на хората вътре е ангажирана да поддържа този триъгълник. Винаги имаме една жертва, един човек, който е безотговорен, оплакващ се. На всеки един от нас се е случвало да влезе в тази роля или има около себе си хора, които се оплакват непрекъснато. Съответно, има и един преследвач или контрольор, който съди и казва как да се случат нещата. Жертвата, обикновено, се преживява точно като жертва на преследвача, защото той ѝ казва как да действа, какво да прави. Той ѝ диша във врата. Не говорим за онези драстични случаи на домашно насилие. Говорим за тривиални комуникационни роли в ежедневието. 

Разбира се, винаги има и един спасител, който дава енергия си и на двамата, защото той е прекалено тревожен и не може да се справи със собствената си уязвимост. Той иска нещата да бъдат наред. Този модел, винаги, води до кризи. Затова и книгата ми е свързана с това, как да превръщаме кризите в пробиви. Кризата идва тогава, когато изчерпим енергията и старите начини не работят. Тогава идват и симптомите – депресии, панически разтройства и т.н.“, казва Кремена Станилова.

Акцентите на лекцията са няколко :

-Каква е разликата между това да бъдеш жертва и това да бъдеш герой на живота си? Какво оначава да промениш гледната си точка? Основни заблуди свързани с понятието „герой”.

-Кризите в живота. Пасивно и проактивно поведение и как промяната им може да се отрази на проблемните зони в нашия живот.

-Триъгълникът на Карпман и триъгълникът на асертивността като начини за нездраво и здраво отстояване на чувства, потребности и лични граници. 

-Как се преминава от нересурсното състояние на жертвата -1 към състояние +1, което е състоянието на герой на живота си. Етапи на прехода. Как да съхраним енергията си при прехода от първия триъгълник -1 към триъгълник +1?

Още от интервюто с психотелесния психотерапевт Кремена Станилова, за предаването „Вход свободен“, чуйте в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Алтер его” – памет за Радой Ралин и Сашко Павлов - Експертът

Тази събота ще отбележим рождения ден на българския Езоп - Радой Ралин. Ще звучи гласът му, а негови епиграми ще дават теми за разговора със сина му Кин Стоянов.  В рубриката „Гласове, които помним“ ще излъчим части от интервю с преподавателя по английски език, теория на превода и морфология в ПУ „Паисий Хилендарски“ Сашко Павлов -..

обновено на 26.04.25 в 15:19

Броим врабчетата в началото на май

В едно от изданията на редовната ни рубрика "За животните с любов", в предаването "Вход свободен" наш гост бе Елица Иванова от Българско дружество за защита на птиците.  Попитахме я дали лесно се броят врабчета и как да ги разпознаем :) А тя на свой ред ни провокира да се включим в кампанията  „Ние броим врабчетата“, която ще се случи на 3 май в..

публикувано на 25.04.25 в 17:44

Съботна археологическа разходка под открито небе

Тази събота 26-април Ви каним на любимата за пловдивчани археологическа разходка от поредицата „Археология за всеки“. Ще имате възможността да се присъедините към специална обиколка из новооткрития археологически комплекс „Небет тепе“ – едно от най-емблематичните места в града, където историята оживява под открито небе.  Точно в 10:30 часа..

публикувано на 24.04.25 в 17:32

Музикотерапията в помощ при редица проблеми

Разказваме ви за предстоящото събитие, с което в Пловдив ще бъде отбелязана 30 годишнина на Българската асоциация по музикотерапия - "Музикотерапията като ресурс в работата на помагащи специалисти".  Петък с музикотерапия, смисъл и свързване – по два различни начина. Събитието, на което ще се разгледа практическото приложение на музикотерапията,..

публикувано на 24.04.25 в 16:01

Жена - истории за Вселени

В днешния епизод на поредицата "Жена - истории за Вселени" ви срещаме с актрисата и режисьор Донка Кьосева.  Донка Кьосева родом от Свиленград, където завършва средното си образование, след което осъществява мечтата си да учи актьорско майсторство. Завършва в специалността в ПУ "Паисий Хилендарски" в класа на  проф. д-р. Александър Илиев. "Аз съм..

публикувано на 24.04.25 в 12:08