Изложбата „Те бяха” се открива днес в Регионалния исторически музей – Пловдив. Представени са хладни и огнестрелни оръжия, ордени, военни карти, снимки, документи и експонати, съхранявани във фонда на Тракийското дружество „Войвода Руси Славов”.
Сред експонатите има ордени за храброст, връчвани за изключителна доблест и героизъм, както и редки исторически карти, отразяващи териториалните промени на България след войните и международните договори в края на 19-и и началото на 20-и век, посочват от музея.
Тракийското дружество „Войвода Руси Славов” е едно от най-старите и активни тракийски дружества в България. Основано през 1879 г., то обединява потомците на тракийските българи, съхранява историческата памет за тяхната борба и защитава националното културно наследство. През годините дружеството играе важна роля в опазването на тракийската идентичност, организирането на възпоменателни събития и събирането на ценни исторически артефакти.
Изложбата „Те бяха” предлага на посетителите възможност да се докоснат до богатото военно и културно наследство на тракийските българи, да научат повече за техния принос към българската военна история и да почетат паметта на героите, отдали живота си за националния идеал, се казва още в съобщението.
Събитието е съвместна инициатива на РИМ – Пловдив, Тракийското дружество „Войвода Руси Славов” – Пловдив и Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва – Пловдив по повод Деня на Тракия и празника на втора българска армия, посветен на 112 години от превземането на Одринската крепост.
Денят на Тракия се отбелязва от 1914 г. по инициатива на тракийските дружества в България и с постановление 62 на Министерския съвет от 23 март 2006 г. Годишнина от превземането (1913) (13 март стар стил) от Българската армия на Одринската крепост по време на Балканската война (1912-1913). На този ден се отбелязва подвигът на българските воини, загинали край Одрин, както и паметта на хилядите тракийски бежанци.
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..
Първият фестивал на Античните театри „EX MACHINA“ започва в Пловдив. Осем представления на младежки и професионални артисти от България, Гърция и Италия са включени в тридневната програма на форума. Инициатор за събитието е Античен театър „Огнян Радев“. Акценти в програмата са моноспектакълът на Леонид Йовчев „Метаморфози“ по Овидий,..
Дружеството на пловдивските художници открива традиционната си пролетна изложба "Цветове" тази вечер от 18 часа в зала "2019". Участие в нея взимат художници с над 100 творби от всички области на изобразителното изкуство – живопис, графика, скулптура, рисунка, дигитален печат, N форми. Изложбата представя мащабна картина на изкуството в..
Известният пловдивски художник Атанас Маринчешки представя изложбата си "60..." в галерия "Сигна" в Пловдив. Тя включва 23 маслени платна, а с нея Атанас Маринчешки отбелязва своята 60-та годишнина и 10 години галерия "Сигна". Художникът е известен със своята маслена живопис, а от 1984 година до днес има повече от 30 самостоятелни изложби в..
На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга . Тази година се навършват и 220 години от рождението на любимия разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен. С неговите приказки израстват поколения деца по целия свят. През 1967 г. по решение на Международния съвет за детската книга (с официален статут на член на УНИЦЕФ и ЮНЕСКО)..