С голямо шествие по Главната улица и концерт на площад "Театрален" пловдивските актьори и гимназистите от училищата по изкуствата отпразнуваха международния дин на театъра.
С барабани, сценични костюми и много настроение шествието обиколи центъра на града.
То тръгна от двора на Драматичния театър до площад “Централен”, а след това продължи от Пощата до Римския стадион, за да стигне до площад “Театрален” с възгласи „Сърце! Душа! За театъра!“.
"Можем да покажем какво е театъра, какво носи, каква енергия и заряд имат актьорите и представленията и така да пленим сърца, души и умове и да доведем до залата за да видят магията на изкуството", заяви актьорът Тодор Дърлянов.
"Театърът е жив, театърът е вечен и трябва да отдадем значимото на всички, които са положили основата на първия професионален театър в България, именно в Пловдив", каза директорът на Драматичен театър Пловдив Сюзанна Арутюнян-Василевска.
"Много се радваме, че това шествие обединява всички културни институции и вече става традиция", отбеляза Никола Боев от рекламния отдел на театъра.
На откритата сцена на площад “Театрален” застанаха актьори и ученици, които представиха изпълнения от спектакли, авторски изпълнения и песни на известни български изпълнители.
Поставена бе и табела с надпис площад “Театрален”.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..