За скандала с българския европрокурор Теодора Георгиева, за противоречията, обвиненята и напрежението сред българските политици и за отражението върху работата на европейската прокуратура е интервюто на Антоанета Петричанска с Петър Бакърджиев от Института за правни анализи и изследвания.
„Разследването и скандалът, който то произведе, е безпрецедентен. Това е тежка репутационна щета за ЕП, а също и за страната ни. Защото в този скандал България, е осветена като заплаха за разследването на европрокуратурата. Срам е, че се проверява административно български европрокурор, точно по такъв скандал. Но това може да се разглежда като първата от конкретните стъпки, с които ще се спасяват разследванията, а също и репутацията на европейската прокуратура. И аз съм убеден, че Кьовеши ще си свърши работата“, каза Петър Бакърджиев.
Според него оттстраненият прокурор трябва да говори публично, защото няма друга опция за защита.
Според Петър Бакърджиев има обстоятелства, които дават възможност по този случай да се намеси Люксембургската прокуратура.
„Теодора Георгиева по същността си, е висш европейски служител. Тя самата призна, че е била заплашвана от български гражданин във връзка с дейността си. Затова казвам, че продължението може би на тези заплахи, са публикуваните компромати срещу нея. Заплахата на европейски служител не може да се разследва от националните власти. Смятам, че този случай би трябвало да предизвика наказателно преследване от Националната Люксембургска прокуратура и полиция, затова, че е заплашен висш европейски служител“, каза още Петър Бакърджиев.
Цялото интерва с Петър Бакърджиев можете да чуете в звуковия файл.
Отстраняването на заместник-областния управител на Пловдив Атанас Ташков, който е от ГЕРБ, поиска координаторът на партията в региона Георги Мараджиев. Във Фейсбук той коментира, че от близо година Ташков превръща областната администрация в платена зона за паркиране на определени хора от неговото обкръжение под мълчаливия поглед на управителя..
Проблеми в управлението на Пловдив има, но решението не е в декларации, искане за оставки, извиване на ръце на кмета, заяви пред Радио Пловдив Владимир Кисьов - общински съветник от "Съединени за Пловдив"– част от управляващото мнозинство. Според него след като клон уби човек в града, а кметът Костадин Димитров уволни директора на "Паркове..
След 31 години служба в Пожарната главен инспектор Димитър Бришимов , началник на сектор „Пожарогасителна и спасителна дейност“ в пловдивската дирекция, беше изпратен в пенсия от колегите си. Раздялата бе съпроводена с традиционното къпане с вода от пожарникарските машини - Никой пожарникар не си е тръгвал сух оттук , казаха огнеборците,..
България по пътя към еврозоната, какви са рисковете и има ли действително опасност страната ни да влезе в процедура по свръхдефицит точно преди приемането ни на 1 януари 2026 година? За такава опасност предупреди бившият премиер на страната Иван Костов, като обясни, че отчетите на Министерството на финансите за изпълнението на бюджета..
Състави се революционен комитет, Да дадат на противниците ответ Съединението целта им беше. Както и народната воля беше. Противниците казваха: „Не му е времето!“ Ето, че насмалко щеше да измине лeтото, Комитетът се завзе с всички сили Да победи конака гнили. С това стихотворение, написано или..