Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата е като оркестър с главен диригент Пеевски

Стабилността на управлението след последните събития коментира в програма "Ден след ден" политологът Андрей Велчев, преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски“.

Според него усещането в българските граждани, особено след влизането на партия Величие и сканадала с Тотото и всичко, което започва да се насабира и в един момен ще изригне, е като военна подготовка, в която всяко решение е предпоследно.

Относно заплахата на ДПС-ДПС, че може да оттегли подкрепата си за кабинета политологът коментира:

ДПС на Доган очакваше определени позици в регулаторите веднага след като приеха бюджета. Най-вероятно не излиза сметката за това какво са обещали и какво са получили. Най-важното нещо, което те искат е най-малко един, ако не и двама областни управители. За мен като гражданин и политолог притеснително е как и кой изпреварва събитията, защото действително приличаме на един оркестър, в който главният диригент е Делян Пеевски, който  изпреварва събитията и регира до половин час след като някой държавен или друг орган сбърка. Справка случаят с Тотото, каза анализаторът.

По думите му най-големият проблем е кой би бил големият печеливш, ако има предсрочни избори и се прави служебен кабинет по "домовата книга". Вече имаме най-малко един човек, който отговаря на условията и това е г-жа Киселова, но след случая с партия Меч, тя има рахлабен рейтинг и едва ли президентът би и гласувал доверие.

Относо вота на недоверие Велчев смята, че това е работата на опозицията да иска за важни или маловажни неща вот на недоверие.

Не виждам кой е печеливш,  всеки е достигнал своята максимална електорална тежест, посочи политологът.

Той смята, че вероятно ще очакваме нова вълна, нещо ново в политическия живот. 

Нито това което се случи в Македония, нито това което се случи в Сърбия, заради нещастните събития там, не дава отзвук в България. Значи идва нещо ново, за което никои не е подготвен  и то изневиделица ще се появи и няма да може стандартните политици да приложат стандартните рамки, допълни Велчев

Според него ние отново се намираме между компроматната война и желанието да си върнем доверието в институциите.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Иван Иванов

Липсва стратегия за инвестициите във водния сектор

Годишна конференция за инвестициите във водния сектор се провежда днес и утре в Старосел с участието на експерти от бранша. Включват се представители на Европейската комисия, Министерството на околната среда и водите и учени. Организира се от Българската асоциация по водите.  Водният сектор изисква много инвестиции, както за поддръжка,..

публикувано на 20.11.25 в 14:41

"Замърсителят плаща" върви към ново отлагане

"Най-вероятно въвеждането на принципа "замърсителят плаща“ ще бъде отсрочено за края на 2026 година и това е записано  и в проектобюджета за следващата година". Това каза в пловдивското село Бенковски министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той обаче припомни, че заради многократното отлагане, срещу България има задействана наказателна..

публикувано на 20.11.25 в 12:11

Нужен е устойчив модел за подкрепа на децата и семействата

Когато говорим за ранно детско развитие, често си мислим за първи думи, първи стъпки на детето, но всъщност това е период, в който подкрепата не само към него, но и към семейството е ключова и може да промени целия по-нататъчен път на развитие на детето. В последните три години  Фондация "За Нашите деца" работи по проекта, посветен точно на..

публикувано на 20.11.25 в 10:57

Дай стойност, намали отпадъка – предай велосипед с кауза!

Община Пловдив разширява участието си в Европейската седмица за намаляване на отпадъците с още една значима инициатива – кампанията „Дай нов живот на стария си велосипед“. Тя има за цел не само да насърчи отговорното отношение към околната среда, но и да подкрепи хора в уязвимо положение чрез осигуряване на алтернативен, достъпен и екологичен..

публикувано на 20.11.25 в 10:29
Слави Василев

Казусът с референдума показва, че политиката е над закона

Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд относно рефередума за еврото като победа на правото над произвола на политическата класа. Държавният глава призова  народните представители да вземат неговото предложение и мотиви и да ги внесат в пленарна зала, да се произнесат ясно дали ще се съобразят ли с волята на хората, или ще я..

публикувано на 19.11.25 в 16:14