В 3 часа след полунощ тази неделя в България стрелките на часовниците бяха преместени с един час напред. Така страната ни премина от зимното към лятното часово време.
На 26 октомври отново ще се върнем към астрономическото зимно часово време.
В България часово време е въведено на 1 април 1979 година.
Хронологията
Идеята за лятното часово време води началото си от 18 век, когато Бенджамин Франклин, в сатирично писмо до "Парижки вестник", иронично предлага да се измести времето, за да се използва повече дневна светлина. По-късно, в края на 19 и началото на 20 век, различни учени и обществени личности подновяват идеята – включително новозеландският астроном Джордж Хъдсън и британският строител Уилям Уилет.
Първата държава, официално въвела лятното време, е Германия през 1916 г., по време на Първата световна война, с цел спестяване на енергийни ресурси. Британският парламент последва примера месец по-късно. Въпреки съпротивата на фермерите, практиката се утвърждава и продължава в десетки държави до днес.
Споровете
Спорове около смяната на времето През 2018 г. Европейският съюз започна консултации за прекратяване на сезонните промени, след като мнозинството от гражданите и експертите изразиха притеснения относно влиянието им върху здравето. Въпреки подкрепата за премахване на смяната, до единно решение така и не се стигна – най-вече поради нуждата от синхронизация между държавите членки. Процесът бе отложен заради пандемията от COVID-19.
В редица държави, включително Русия, Турция и Перу, вече са преминали към постоянен режим, без сезонна промяна на времето.
Докато ЕС все още не е взел окончателно решение, българите ще продължат да преместват стрелките.
Какво казват лекарите?
Според медицински специалисти, промяната в часовото време се отразява на биологичния ритъм на организма. През първата седмица след смяната не са редки оплакванията от умора, главоболие, нарушения на съня и трудности с концентрацията.
Регламентът у нас
Смятана на часовото време на зимно и лятно е регламентирано с Постановление 94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г. Съгласно постановлението всяка година в нощта срещу последната неделя на октомври се въвежда зимно часово време, като часовниците се преместват с един час назад, а в последната неделя на март се преминава към лятно часово време, като часовниците се преместват с един час напред.
Част от подпорна стена в източната част на Небет тепе се е срутила най-вероятно вследствие на дъждовете през последните дни - съобщи в профила си във Фейсбук кметът на Пловдив Костадин Димитров. "Тя не попада в обхвата на проекта за реконструкция на археологическия комплекс. Направихме оглед с кмета на район “Централен” Георги Стаменов...
Десетки се събраха пред Съдебната палата в Пловдив на протест под наслов "Справедливост за Адриан - малтретираното дете от Пловдив!Бездействието е съучастие!“. В същото време се организират протести срещу педофилията и престъпленията над деца пред съдебните палати в София, Варна и Стара Загора. В Пловдив хората настояха за максимална присъда..
Започваме нова ера във военно-въздушните ни способности. Пожелавам успех в полетите. Очакваме до края на годината останалите осем самолета и девет пилоти, готови да летят, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов. Началникът на отбраната адмирал Емил Евтимов пожела на целия личен състав на авиобазата бързо усвояване на самолета и успех в..
Ръководните кадри, които имат отношение със случая в Пловдив, са отстранени преди време, каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов пред журналисти. Той коментира случая с разпространена комуникация между служители на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност". Не знам какво искат "Продължаваме промяната - Демократична България", но..
Гръцките власти не се ангажират със срокове кога ще бъде отворен пътя Рудозем – Ксанти заради активизирано свлачище в началото на тази година по пътя за Димарио. Това съобщи областният управител на Смолян Захари Сираков след разговори в Ксанти с областните администрации на региона Източна Македония и Тракия. До приключване на строителните дейност..