Земеделците в страната заявиха готовност за ефективни протести заради липсата на вода за напояване. Българската аграрна камара изпрати протестна декларация до премиера и министрите на енергетиката, земеделието и околната среда с искане за спешна среща заради провала на предстоящия поливен сезон. По темата в програма "Ден след ден" разговаряме с Руси Николов, председател на Националния съюз на водоползвателите в България.
Имаме изградени съоръжения, имаме язовири и тази година има някакви валежи и смятам, че тази година ще има обезпеченост с вода. Обемите на язовирите са запълени средно на 50 процента и сравнено с година назад състоянието им е по-добро. От Министерството на земеделието и храните предприеха инвестиционни програми и започна поетапна рехабилитация на доста съоръжения в страната, която продължава, коментира Николов.
Според Закона за водите има приоритет за ползването на вода, като на първо място са питейните и битовите нужди, а след това е селското стопанство. Хидроенергетиката и промишлеността са на задни позиции. Редно е водещите приоритети да се спазват и след това, ако има свободни обеми, те да бъдат преработени за производство на електроенергия и съответно да бъдат използвани за промишлени нужди, каза още Руси Николов.
По думите му е от изключителна важност държавата съвсем сериозно да започне възстановяването на всички застроени площи до пълния обем. Към 1989 година са изградени площи върху близо 1/3 от всички обработваеми земи, 12-13 милиона декара напоителни и отводнителни съоръжения.
Това е основният приоритет, който трябва да има държавата - да възстановява тези съоръжения, които са мащабни и осигуряват вода до по-голям брой водоползватели и съответно до по-широк обхват от площи, уточни председателят на Националния съюз на водоползвателите в България.
За узаконяването на сондажите на кладенци и трансграничното сътрудничество за осигуряване на приток извън нашите граници можете да чуете повече от интервюто, което е прикачено в звуков файл.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения звуков файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..