Продължава срутването на крепостната стена от източната страна на Небет тепе. Камъни и пръст са нападали на алеята, която е на 10-15 метра от върха. В съседство има разположено заведение-ресторант, собствениците, на което трябва да премахнат настилката, тежащите елементи, насипи, стени и оградите. Институциите са на място и обследват района до заведението, което най-вероятно ще се наложи да премахне терасата.
Вчера на мястото е имало срутени само няколко кубични метра, но днес срутването е значително по-голямо по обем.
Необходими са незабавни мерки, сочат наблюденията на експертите.
"Общината ще поеме изцяло ремонта на срутването. Ние от наша страна сме готови да възстановим подпорната стена, имаме средствата и сключен договор за ремонти от район Централен. Мястото е обезопасено", обеща кметът Костадин Димитров. Той посочи, че първите сигнали са били от 2 април, 17 часа, днес, 3 април срутването продължи към 08:20 часа.
"Още тази сутрин всички специалисти, работили по обекта са на линия, взехме становищата им, тази стена не попада в рамките на проекта "По крепостните стени на Филипопол", поясни кметът на Пловдив. Той съобщи, че се очаква предписание от Министерството на културата за последващи действия.
Очаква се за обследване да пристигнат експерти от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Терасата на заведението е опасна и не отговаря на нормите, твърдят специалистите. Собственикът на заведението Николай Драгинов обеща, че ще съдейства максимално бързо да се разчисти мястото.
Директорът на Регионалния археологически музей доц. Костадин Кисьов заяви, че зидът от II-IV век не е засегнат, а само са разрушени елементи от новата подпорна стена. Според него проблемът е от липсата на отводнителни канали. Кисьов каза, че дали са законно или незаконно поставени зидовете от нашето съвремие предстои да се уточни.
На летище "Пловдив" по обед кацнаха двата шведски самолета, които ще се включат в гасенето на пожарите у нас. Те трябваше да пристигнат още сутринта, но кацането им се отложи заради технически и метрологичен проблем. Самолетите изчакваха на летището в румънския град Тимишоара . Те трябва да се присъединят към шестте хеликоптера, които са..
Двама мъже счупиха камион при междусъседски скандал в село Златитрап. Екипи на РУ-Стамболийски се отзоваха снощи на сигнал за междусъседски конфликт в селото. Малко след 19:00 ч. при възникнало спречкване двама местни жители нанесли щети на товарен автомобил, собственост на техен съсед. По първоначални данни, те използвали дървени сапове за нанасяне на..
Пожарите в Ямболска и Хасковска област в момента са овладени, каза пред журналисти на Летище Пловдив заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. Той подчерта, че обстановката се е успокоила след предприети няколко стратегически хода. За последното денонощие в страната са регистрирани 139 пожара. В село Плоски също е имало добра намеса на..
Аварията в електрическата подстанция в Раковски, причинена от бурята във вторник вечер, ще бъде отстранена в петък. Първоначалните прогнози бяха за четвъртък вечер. Подстанцията захранва с електричество населените места в четири общини – Раковски, Калояново, Брезово и Марица. Тази нощ в града и селата ток нямаше, а сутринта той бе..
Община Асеновград предупреди за предстоящо влошаване на времето в региона. Според получената от метеорологичната служба информация днес се очакват интензивни валежи от около 25 л/кв.м. Възможно е дъждът да бъде придружен и с градушка, предупреждават метеоролозите. Според прогнозата за времето следобед се очакват валежи в Родопите.