Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Умерен е оптимизмът за мерките срещу войната по пътищата

Адвокат Илия Тодоров от Асоциацията за защита на пострадалите при катастрофи е умерен оптимист за успеха на мерките, които ще противодействат на войната по пътищата, огласени от правителството.

Това, което в подобни намерения досега е липсвало е да се посочат конкретни срокове и конкретни лица, които са отговорни за изпълнението им. В натоящия случай има наченки това да се получи. Опасните участъци по пътищата се докладват от години, но досега усилията са стигали само до констатаиците. Сега се посочва, че 34 рискови участъци ще се ремонтират спешно, което е добро начало.

По думите му обещанието за законови промени, които да позволят от средата на годината ТОЛ камерите да засичат скорост е намерение, което трябваше да се реализира този месец, в този смисъл заложената мярка не е бърза, а отложена. Няма какво толкова да се свърши законодателно, освен да се въведе дефиниция за средната скорост и санкции за превишаването им, както и да се реши на кои отсечки това ще се прави, защото няма всички да заработят наведнъж.

Адвокат Илия Тодоров обяви, че е със смесени чувства и към намаляването на максималната скорост на магистрала от 140 на 130 км./ч.

Мотивът му е, че никъде това не е изследвано, няма обективен анализ. Напротив, основната причина за катастрофите по магистралите е настигането на по- бавен от по- бързо движещ се автомобил. При това разрешената скорост за леки, товарни автомобили и мотоциклети е  различна. 

Каквато и скорост за се приеме за магистралите, без реално проследяване, това ще си остане закон, който никой няма да спазва, каза адв. Тодоров.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Доктор Димитър Бакалов в "Добро утро, ден"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува доктор Димитър Бакалов от Спешното отделение в МБАЛ „Пазарджик“. Тази година той получи наградата „Доктор Стефан Черкезов“ на Българския лекарски съюз, която се присъжда за лекарска всеотдайност и етика. Доктор Бакалов казва, че това е голямо признание и основен мотив да продължи всеотдайно да се..

обновено на 15.11.25 в 12:12
Румен Гечев

Проблемът за "Лукойл" е осигуряването на суров петрол

Важно е не кой, а чий ще е особеният управител на "Лукойл България" - кои хора зад него ще дърпат конците. Така смята проф. Румен Гечев, бивш вицепремиер и министър на икономиката в „Кабинета Виденов“, сега преподавател по икономика в УНСС.  Според него н оминацията на Румен Спецов, появила се само дни преди изтичането на законовия срок, е..

публикувано на 14.11.25 в 16:33
Хачик Язъджиян и Никола Андреев

Стартира кампанията "Купи и Дари" в Пловдив

Благотворителна кампания под надслов „Купи и Дари“ организират за втора поредна година Ротари, Ротаракт и Интеракт клубовете в Пловдив. Кампанията е насочена към хора и семейства в затруднено положение, като целта е да се съберат дълготрайни хранителни продукти за тях. Миналата година по време на акцията бяха събрани над два тона хранителни..

публикувано на 14.11.25 в 15:39

Ключови в туризма са рекламата, самобитността и партньорствата

Организацията "Тракийски туристически район" провежда обучение по проект DETOUR - инициатива за трансформация на местния туристически сектор, насочена към малките и средни предприятия в туризма.  Тя се фокусира върху най-актуалните предизвикателства пред индустрията: устойчив туризъм, дигитална трансформация и адаптация към климатичните промени...

публикувано на 14.11.25 в 11:28

Пловдив е на по- бързата от двете писти в развитието на регионите

Икономическото и социалното развитие на регоините остава „на две скорости“. Стопанската активност, инвестициите и човешките ресурси се концентрират в ограничен брой силни градски центрове, които създават по-висока добавена стойност, разчитат на по-добре функциониращи пазари на труда и имат по-качествена инфраструктура. Тази концентрация поставя..

публикувано на 14.11.25 в 10:53