Поправките в Закона за движение по пътищата минаха вчера на първо четене в ПК по транспорт. Депутатите намалиха максималната скорост по магистралите от 140 на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Правителството прие 37 мерки за намаляване на ПТП след поредната трагедия на пътя.
"Ако можеше 1 закон да намали жертвите по пътищата, всички страни в ЕС щяха да имат един и същи закон. Законът не намалява жертвите на катастрофите. Той може да подкрепи управлението на транспортната система - до там", коментира в предаването "Точно днес" експертът от Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев.
По думите му, мерките не са публично ясни и са непълни, защото няма ясно очертани очаквани резултати, а част от мерките са крайно закъснели. "Не е ясно колко ще струват, от къде ще се вземат пари и след всяка мярка не е ясно какъв конкретен резултат се очаква и кога".
"Нямаме отсечки от рамка до рамка, по които да се движим с една и съща скорост, защото ежедневно се променя скоростният режим. Организацията ни на движение не позволява ефективно използване на тол камерите да мерят средна скорост. Това няма да оправи нещата!".
Богдан Милчев допълни, че лабораториите за кръвни тестове също няма да повлияят пряко на пътната безопасност.
"Тези 20 % намаление на жертвите ми звучат все едно сме на Женския пазар и имаме някакво намаление на продукти. Няма как да подобриш пътната безопасност, докато Пътната агенция работи в мъгла. Обществото, дори премиерът не знае как работи тя", заяви експертът.
"Преди години имаше министър 10 %, сега Гроздан Караджов е на път да стане министър 20 %", каза още Богдан Милчев.
"Мерките, които взимат, е да заглушат критичното говорене и протестиращите. Как ще подобрим системата с молебен пред "Ал. Невски"?! Те не виждат голямата картина", заяви той.
Цялото интервю на Елена Крушкова с експерта от Института по пътна безопасност е в прикачения файл.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..