Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Арката" на Димчо Павлов се завръща в Цар-Симеоновата градина

На днешната сесия съветниците дадоха зелена светлина за поставянето на склуптурна композиция „Арката“ на скулптора Димчо Павлов в парк „Цар-Симеонова градина“, който е оставил ярка следа в монументалното изкуство на града. Арката на Димчо Павлов е емблематична за града. 

Изработена е по повод 100-годишнината от Първото българско земеделско-промишлено изложение и до началото на ремонта на Цар-Симеоновата градина е била разположена в нея. 

Тя е демонтирана през 2015 година и след приключване на ремонта не е била възстановена. През 2020 година Община Пловдив стартира процедура за поставянето й отново. Арката ще бъде поставена между Деметра и Виенския павилион. 

Кой е Димчо Павлов?

Той е роден през 1944 г. в Пловдив, но е възпитаник на Художествената академия в Любляна, Словения, където завършва живопис. Остава да работи там и се връща в Пловдив през 1976 г. Автор е на бронзовата статуеткаа на награди Пловдив. Стол с наклонена напред седалка – като символ за творците, че от трона, човек може лесно да се хлъзне и да падне долу.

Общинският съвет прие и предложението на кмета Костадин Димитров за изработването на проект за частично изменение на общия устройствен план на Пловдив и изменение на подробния устройствен план за два имота в квартал „Христо Смирненски“, с което се гарантира, че пред блок 12 на улица „Царевец“ няма да се строи нов корпурс на болница „Каспела“. 

 Решението днес е част от споразумението, подписано през август миналата година, между лечебното заведение, „Гала Консулт“ и Сдружението на собствениците в район „Западен“.  След преговори между страните инвеститорът се съгласи новата сграда на лечебното заведение да бъде издигната над паркинга, който се намира между жп линията и УМБАЛ „Каспела“. 

В тази връзка в другия имот се предвижда изменение в ОУП в УПИ за обществено обслужване, където над многоетажния паркинг ще се изградят медицински кабинети.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Увеличават цената на такситата в Пловдив

Увеличават цените на такситата в Пловдив от понеделник, 17 ноември. Дневната тарифа на километър става 1.37 лева, а нощната - 1.56 лева. Ръстът е между 0,18 и 0,27 лв. До сега шофьорите возеха на 1.19 лева за км през деня и 1.29 лева. за км през нощта. Повикването ще се таксува двойно – до момента беше 0.25 лв., а сега ще е 0.49 лв...

публикувано на 15.11.25 в 12:07

Засаждат 100 дръвчета на Сахат тепе

100 дръвчета от различни видове – копривки, дъб, черен бор и бял ясен бяха засадени на Сахат тепе днес. Инициативата бе част от кампанията „Зеленото сърце на Пловдив“на сдружение „Бизнесът за Пловдив“ и район „Централен“. В акцията участваха представители на администрацията и компаниите от сдружението. На доброволците бяха раздадени ръкавици и..

обновено на 15.11.25 в 11:36

На Летище Пловдив каца първият полет от Братислава

Тази вечер в 18.50 на летище Пловдив ще пристигне първият редовен полет от Братислава. Екипажът и пътниците ще бъдат посрещнати от кмета Костадин Димитров, заместник-кмета по култура, археология и туризъм Пламен Панов и  кметовете на общини от Фонда за развитие на летище Пловдив. Събитието е поредна стъпка в утвърждаването на Летище „Пловдив“..

публикувано на 15.11.25 в 08:18

За втора година стартира кампанията "Купи и дари"

Благотворителна кампания под надслов „Купи и Дари“ организират за втора поредна година Ротари, Ротаракт и Интеракт клубовете в Пловдив. Кампанията е насочена към хора и семейства в затруднено положение, като целта е да се съберат дълготрайни хранителни продукти, които да ги подпомогнат за Коледа и Нова година.  Стартира кампанията "Купи и Дари"..

публикувано на 15.11.25 в 07:55

Ограничават трафика по важно кръстовище в "Северен"

От днес до 30 ноември се ограничава движението на кръстовището на улица „Брезовско шосе“ и булевард „Северен“.  Пътните превозни средства, включително и автобусите от масовия градски транспорт, ще се пропускат поетапно заради премахването на стара канализационна шахта в средата на кръстовището и преасфалтиране на участъка. Ограничаването на..

публикувано на 15.11.25 в 07:41