От днес започва Страстната седмица. Наречена още „Седмицата на страданията“, тя е последната седмица от земния живот на Иисус Христос и е посветена на възпоменанията за последните дни от земния живот на християнския спасител Иисус Христос - неговите страдания, кръстна смърт и погребение.
Всеки ден от тази седмица се нарича Велик. На Велики понеделник Иисус Христос влязъл в Йерусалимския храм и го намерил пълен с търговци. Божият Син изгонил търговците, защото храмът е дом за молитва, а не тържище.
В Евангелието се говори за проповедта на Иисус в храма и изреченото от него проклятие над безплодната смокиня - символ на човешката душа, която не познава молитвата, покаянието и не носи духовни плодове.
В българската домашна православна традиция първите три дни от Страстната седмица са отредени за разтребване на дома.
Повече за символите и християнската традиция, за вярата и смирението може да чуете в интерювто с богослова доцент Мариян Стоядинов, което е в прикачения звуков файл, .
От 9 до 16 часа днес ще бъде преустановено водоподаването в кварталите „Христо Смирненски“, „Южен“, „Прослав“ и част от „Коматево“. Причината е авария на довеждащ водопровод от Помпена станция – Юг, която е една от основните, захранващи града, съобщават от ВиК-Пловдив. Повредата е заради амортизирана 60-годшна етернитова тръба, обясни..
В Центъра за специализация и професионална подготовка при Академията на МВР в Пазарджик ще се състои церемония по връчването на безпилотни летателни системи за наблюдение на държавната граница. Проявата е във връзка с приключил проект в ГД „Гранична полиция“. Ще бъде отбелязано и началото на професионалното обучение на 390 бъдещи гранични полицаи...
Биологическият факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“ със съдействието на Студентския съвет организират Седмица на спорта в периода 12 – 16 май. Поводът за 5-дневния маратон от разнообразни инициативи е 30-годишнината от основаването на специалност „Педагогика на обучението по физическо възпитание“. Събитията започват в понеделник, 12 май, с..
43 мерки за подобряване на пътната безопасност набеляза правителството в Работна програма за тази година. Освен спешните ремонти на 36 вече обявени пътни отсечки с най-много катастрофи и загинали, кабинетът залага промени в редица закони и наредби. Записи от камери на общините и други държавни органи ще могат да се ползват като доказателство за издаване..
На днешния ден Българската православна църква почита светите братя Кирил и Методий. Още През Възраждането 11 май се утвърждава като важен празник. Първи известия за честването на светите братя на тази дата се намират в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 година на Неофит Рилски. През 1857 година денят е почетен в българската..