Петица от последните 3 гимназиални класа да освобождава учениците от държавни зрелостни изпити (ДЗИ). Това предлагат от синдикат "Образование" след проведено национално проучване по два приоритета в образователната система – дефицитите на учениците в първи клас и ефективността държавните зрелостни изпити.
Инициативата е в контекста на очаквани реформи в системата на образованието. Проучването цели да изследва значимостта на езиковата интеграция, социалните умения, както и мотивацията на учениците в гимназиалния етап.
Изследването е направено по методите на "национална анкета" и "ад хок". Участвали са повече от 4000 учители, родители и заинтересовани граждани, уточняват от синдикат "Образование".
Над 88% от запитаните са отговорили утвърдително на въпроса дали да се въведе възможност за повтаряне на първи клас при наличие на дефицити в езиковите и социални умения на ученика.
На въпроса: "Подкрепяте ли възможността за освобождаване от ДЗИ при среден успех "Много добър" (5.00) от последните три класа в гимназиалния етап?", 74,3% от участниците подкрепят тази възможност. Те посочват че така се мотивират учениците през последните три гимназиални класа и им се освобождава време, за да се подготвят за изпити във ВУЗ.
От синдикат "Образование" припомнят, че България, въпреки многото си университети, си остава като нетен износител на студенти и то на тези с най-висок успех, а българският пазар на труда не може да задържи най-добрите ни ученици.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...