Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При първа помощ родителите да запазят спокойствие

Важно е родителите да запазят спокойствие, ако се наложи да оказват първа помощ на децата си и едва след това да предприемат действия. Това коментира д-р Борислав Дренски – неонатолог от екипа на УСБАЛАГ "Селена", които проведоха обучение как се реагира при ситуации, застрашаващи здравето и живота на най-малките.
 

Форумът има за цел да подготви майките и бащите, ако не са медицински лица как по-лесно да се ориентират в ситуацията и да предприемат правилните стъпки.

Специалистите съветвaт първо родителят да прецени дали детето е в съзнание, или не, дали диша, или не.

„Ако пациентът е в безсъзнание и не диша максимално бързо трябва да се започне със сърдечния масаж и спасителните вдишвания. Това цели да се осигури адекватната циркулация на кръвта и да дадем възможност на детето до пристигне на специализираните екип да поддържа жизнените си функции. Когато детето диша и е в безсъзнание, когато се задави, действаме по по-различен начин“, каза д-р Дренски.

Той обясни още, че по време на форума за развенчали някои митове като това, че детето се обръща с главата на долу за да изплюе това, с което се е задавило или че при задавяне се бърка с пръсти в устата му.

„При задавяне трябва да видим дали има достъпни неща за изваждане в устата, т.е. нещо, което виждаме с просто око и можем да го извадим. Ако няма такова нещо, преминаваме към 5 удара по гърба с идеята да създадем вибрации, които да подпомогнат по-бързото отделяне на това нещо. Обикновено в рамките на 2-3 удара детето изкашля заседналата частица.

Ако обаче не са успешни тези удари, обръщаме детенцето по гръб с лице към нас и удряме пак 5 пъти по гръдната кост. Отново с идеята да се създадат вибрации.

При по-малките деца това се прави, държейки детенцето. По-големите ги поставяме да се облегнат на стол или при тийнейджърите можем да използваме техниката с абдоминално притискане“, обясни д-р Дренски.

Обясни още, че рана не се промива със спиртна напитка или алкохол, а с физиологичен разтвор и топла вода със сапун. След това се прави превръзка.

Според д-р Дренски е хубаво всеки родител в спешната си аптечка у дома да има противоалергичен медикамент както на капки, така и на гел, за да могат при алергична реакция да я третират.

„Ако тя е по-тежка – затрудняване на дишане, подуване на лицето, устните, езика – тогава бързо трябва да се потърси медицинска помощ“, отбеляза д-р Дренски.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Българската аристокрация е не по-малко бляскава от западната

Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..

публикувано на 15.04.25 в 17:05

Хората трябва да повярват в мисията ни - работещ зоопарк

Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето"  ще представи информация за бъдещето на  зоологическата градина и  с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..

публикувано на 15.04.25 в 16:45

Работодателите се научиха, че трябва да задържат кадрите си

Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..

публикувано на 15.04.25 в 16:14

МВР, АПИ и общините да изготвят стратегия за пътната безопасност

МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата.  Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..

публикувано на 15.04.25 в 14:25

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41