В празничното издание на предаването Клуб "Неделя" специален гост бе проф. Анастас Славчев – концентриращия пианист, утвърден маестро на пианото и камерната музика не само в България, но и по света.
За своя цялостен принос към националната ни култура е удостоен многократно с най-високи отличия, сред които: Орден „Кирил и Методий” – І, ІІ и ІІІ степен, Почетен знак „1300 години България”, „Златна лира” и „Кристална лира” на СБМТД, „Кристален знак” на СБК, награда „Пловдив” и Почетен знак на Пловдив, „Златно перо” на Радио Класик ФМ, награда „Медения чан” и Почетен знак за цялостен принос в развитието на АМТИИ – Пловдив. С решение на Общинския съвет е удостоен с званието Почетен гражданин на Пловдив за изключителни заслуги и принос в културното развитие на града.
В неделния ефир той разказа от първо лице любопитни истории за своето детство, за учителите и учениците, за днешните емоции и страсти, вълнуващи го и определящи ежедневието му.
За себе си определя музиката като магия, защото тя е "целият му свят", сподели за слушателите на предаването.
На въпроса на водещия Диян Никифоров, кога се заражда любовта към негово величество пианото, проф.Славчев отговори:
„С музиката се срещнах, когато бях в трети клас, на девет години. Аз съм тръгнал една година по-рано на училище.
На девет години в гр. Кърджали, беше построен Домът на Културата /1953г./ и се основа детска музикална школа през месец март, и тогава се записах в класа по пиано. Имахме прекрасни преподаватели, които много ни обичаха. Имахме едно пиано, на което се упражнявахме и си взимахме уроците 30-пианисти. Можете да си представите, В седмицата ни се падаше два пъти по половин час имахме да свирим на това пиано.
Майките, някои от тях стояха с хронометър едва ли не, за да не се ощети другото дете. Но любовта беше, приятелството го имаше и бяха много силни и аз продължих до шести клас, когато благодарение на една лотария, която се теглеше в Кърджали и в която аз бях участник, един от тези, които теглеше билетите, по-скоро печалбите, се случи така, че моето семейство спечели втора награда в размер на 20 000 лева. И с половината от тези пари на мен ми беше купено пиано, вече аз бях привилегирован, и така някак си съдбата показа, че това е пътят по който ще вървя цял живот...“
Целият разговор на Диян Никифоров с проф. Анастас Славчев можете да чуете в прикачения звуков файл.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи Йорданка Георгиева. Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция. Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..