Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Целебната сила на приказките в нов сборник

| обновено на 14.04.25 в 18:26 | Интервю

Нашите предци са познавали приказкотерапията и са знаели, че вълшебните приказки притежават силата да лекуват съдбата. От дълбока древност в приказките са кодирани послания и знания. И до днес хората ценят мъдростта в приказните истории, защото в тях е съхранен опитът на много поколения.

Родовите терапевти от Българска асоциация по родова терапия са автори на приказните истории в сборника „Целебни приказки за рода“, том I, който скоро излиза от печат. Двайсет автора и 27 приказни истории, които засягат някои от най-честно срещаните травми в българските родове. Редактор на книгата е д-р Нина Чочева. Прекрасните илюстрации са дело на художничката Нели Канели. Книгата е луксозно издание с дебели корици. Тя е много цветна и се отличава с това, че травмите са отделени и цветово, за да може читателите да се ориентират по-бързо. Сборникът с целебни приказки е създаден с шрифт Adys, специално разработен да улеснява при четене, хората с лека до средна степен на дислексия.

След всяка приказка са посочени травмите, които тя лекува. В края на книгата е включен и речник на травмите, в който присъстват и терапевтичните фрази използвани в приказките.

„Това не са обикновени приказки и родови истории, както някой може да си помисли. Един ден, ще напишем книга с нашите интересни случаи и родови истории, но тук става въпрос за съвсем друго нещо. Един от най-значимите методи за лечение, които използваме е приказкотерапията, като самите ние създаваме приказки за своите довереници, описвайки в тях бедите и нещастията, които се случват, тоест злото. В приказките, винаги има едно вълшебство, една добра сила, която се появява и в крайна сметка, всяка приказка завършва хубаво. Това е принципът на приказкотерапията. Като родови терапевти, ние ползваме ключови терапевтични фрази в тези приказки и те са насочени към определени травми.

В нашата асоциация, отдавна сме стигнали до извода, че българският род страда от няколко типични родови травми, които са много характерни за нашия народ, заради неговата историческа съдба и заради социалната ни действителност,  в момента. Много бурна история има нашият народ и оттам произлизат и травмите, с които ние работим. Написали сме приказки за бежанската травма, за раздялата между родители и деца, особено между майка и дете, приказки за страха, за блудството, за загубата на деца. Има приказки за стихиите, които някога нашите предци са ползвали превантивно, за да избегнат бедите от природните стихии, а когато са ги застигали, те са лекували травмите след това – борбата с огъня, с водата и така нататък. Има приказки за глада, за лечение на този тип травма. Това са травми, които българският род познава. За тези травми, аз и моите колеги написахме тези приказки. За някои от травмите има написани повече от една приказка.

Целебните приказни истории могат да бъдат четени както на бебенца, така и на хора над 100 години. Всеки човек може да получи своята терапевтична приказка, една или повече, в тази книга. Ние като тепаревти, също, имаме своите родови травми и продължаваме да работим за своя род, и сме като герои в тази книга. Колегите от БАРТ пишат още приказки. Надяваме се, че най-късно догодина ще имаме и втори том на целебните приказки“, разказва родовият терапевт и автор на две от приказките в книгата, Аида Марковска.

Едната от приказките, чийто автор е тя е свързана с бежанската травма. Сериозна и тежка травма, силно изразена в родовата ни история. Във връзка с тази травма, в книгата има написани няколко приказки, от различни автори. Втората приказка е във връзка със законите на рода, подредбата в рода и травмите на жената, която е останала неомъжена.

„Страданието е необходимо да присъства в приказката, като обяснение за това, че човек може да мине през такова страдание и впоследствие да излезе от него още по-силен, и още по-здрав. Това е и идеята на терапията чрез приказки. Българският народ познава разказите, които са лечебни. Всяко семейство има своите лични приказки. Много е интересно да проучваме и да разбираме легендите, приказките, сказанията във всяко едно семейство и род, и те са терапевтични. Оттам идва и нашето вдъхновение, за да пишем тези приказки“, казва още Аида Марковска.

Цялото интервю с нея, за неделния „Шейкър“, чуйте в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Архитектура и история в Цар-Симеоновата градина

Фондация "Български архитектурен модернизъм" и Free Plovdiv Tour ви канят на архитектурно-историческата обиколка „Архитектура и история около Цар-Симеоновата градина“, на 15 май, от 18 часа. Мястото на срещата е срещу улица "Велико Търново 45, на широкия тротоар. „Къщите по уличките около Цар-Симеоновата градина ще ни разкажат..

обновено на 13.05.25 в 16:05

Лора Нейкова и Мани за силата да бъдеш различен

В едно от изданията на предаването Клуб "Неделя" Ви срещнахме с Лора Нейкова - преподавател по актьорско майсторство и човек, който твърдо вярва, че именно театърът е необходимото изкуство за съвременните деца.  На въпроса защо смята така, тя отговори така:  "Вярвам, че театърът е необходимото изкуство на днешните деца, защото театъра поддържа..

публикувано на 13.05.25 в 15:24

Борис Христов: „Day By Day” е завещание към моя син

Борис Христов представя своята нова авторска песен „Day by Day”, която е вдъхновена  от неговото малко момче Виктор. ”Помоли ме да му изсвиря песен, която е тъжна и хората плачат. Не мислих, че тази песен ще бъде достояние на широката публика. Първоначално заглавието беше “Sad song”, а посланието е доста лично и е като завещание за Виктор...

публикувано на 13.05.25 в 11:20

Маринела Беделева с книга за пътя Камино

„Камино като терапия“ е първата книга на Маринела Беделева, която тя написва шест години след като минава за втори път по древния поклоннически маршрут Камино де Сантяго, известен и като Пътя на пилигримите, което се превръща за нея в дълбока вътрешна трансформация. Пътят Камино де Сантяго, неговият най-популярен маршрут – Френският път,..

обновено на 11.05.25 в 11:45

„Алтер его” - да преборим пролетната умора с усмивка!

Пролетна умора, да не кажем откровен мързел, е обзел алтер егото на водещия Петър Краевски тези дни. Все пак, въпросният Краю Петровски ще бъде принуден да положи някакви усилия, за да се се излъчи поредния брой на нашия радио-пърформанс. Дали те ще бъдат достатъчни? Ще разберете това, ако ни слушате. Разговори с трима гости ще звучат при..

обновено на 10.05.25 в 10:11