22 милиона декара, главно земеделски площи, защитава Изпълнителната агенция „Борба с градушките“. Има изградени 263 ракетни площадки със специализирана компютърна технология. Един от най-големите полигони е край пловдивското село Голям чардак, където днес се открива сезонът за градушкарите.
Валентина Васильонова, председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ, припомни, че именно от Голям чардак започва развиването на градозащитната система в България. Там работят и едни от най-многобройните колективи.
„За съжаление ИА „Борба с градушките“ през последните години е известна най-вече с напрежението, което се формира поради хроничното недофинансиране“, коментира Васильонова. Тя подчерта, че работещите в системата извършват много комплексна и специфична работа, която е в полза на обществото, но няма достойно заплащане.
„Повече от 20 години този сектор е хронично недофинансиран. С тревога следим разпределението на парите в МЗХ. През 2024 г. за тях разходите за персонал бяха около 20 млн. лв. и те не бяха достатъчни, въпреки че увеличиха заплатите на ракетострелците. Почти всички работят на минимална работна заплата. Сега средната им заплата е 1204 лв., а МРЗ е 1077 лв. Физици, инженери, метеоролози получават около 1500 лв. Заради ниското заплащане лесно могат да бъдат изкушени на други места от по-добро заплащане“, посочи Васильонова.
Тя допълни, че МЗХ е подготвило свой план за повишаване на заплатите на градушкарите и от които да се преразпределят още 15 % повече средства. "Предстоят разговори в министерствата и Тристранния съвет, за да се намерят парите. Ние като синдикати също имаме ясно изградена стратегия, а изпълнението на приходната част в бюджета върви добре през януари и февруари", посочи председателят на ФНС към КНСБ.И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..
Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев, финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..
Най-голямата католическа общност в България, живее в района на град Раковски и околните селища. С наближаването на Великден се усеща и празничното настроение. За това допринася пъстрата украса, поставена в паркове и на площадите, която радва малки и големи и създава настроение. Католическият Великден е съпътстван и от разнообразни обичаи, които..
Правителството за момента изглежда стабилно и ще се задържи поне до конвергентния доклад. Това коментира политологът Петър Чолаков преди гласуването на втория вот на недоверие за кабинета Желязков. Подчерта обаче, че макар този вот да не мине предстоят интересни политически обрати и не трябва да се пренебрегва, че отношенията между Борисов..
Българите грешно разбират поклонническия туризъм, тъй като са християни само по празниците. Това не ни прави поклонници, а търсачи на разнообразие през почивните дни. Това каза Любомир Попйорданов, екскурзовод и основател на Българска асоциация за алтернативен туризъм. Аргументира се с това, че се ходи само, за да се запали свещичка, докато в..