Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градушкарите от 20 години са недофинансирани

22 милиона декара, главно земеделски площи, защитава Изпълнителната агенция „Борба с градушките“. Има изградени 263 ракетни площадки със специализирана компютърна технология. Един от най-големите полигони е край пловдивското село Голям чардак, където днес се открива сезонът за градушкарите.

Валентина Васильонова, председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ, припомни, че именно от Голям чардак започва развиването на градозащитната система в България. Там работят и едни от най-многобройните колективи.

„За съжаление ИА „Борба с градушките“ през последните години е известна най-вече с напрежението, което се формира поради хроничното недофинансиране“, коментира Васильонова. Тя подчерта, че работещите в системата извършват много комплексна и специфична работа, която е в полза на обществото, но няма достойно заплащане.

„Повече от 20 години този сектор е хронично недофинансиран. С тревога следим разпределението на парите в МЗХ. През 2024 г. за тях разходите за персонал бяха около 20 млн. лв. и те не бяха достатъчни, въпреки че увеличиха заплатите на ракетострелците. Почти всички работят на минимална работна заплата. Сега средната им заплата е 1204 лв., а МРЗ е 1077 лв. Физици, инженери, метеоролози получават около 1500 лв. Заради ниското заплащане лесно могат да бъдат изкушени на други места от по-добро заплащане“, посочи Васильонова. 

Тя допълни, че МЗХ е подготвило свой план за повишаване на заплатите на градушкарите и от които да се преразпределят още 15 % повече средства. "Предстоят разговори в министерствата и Тристранния съвет, за да се намерят парите. Ние като синдикати също имаме ясно изградена стратегия, а изпълнението на приходната част в бюджета върви добре през януари и февруари", посочи председателят на ФНС към КНСБ.
"Мисля, че има разбиране и от изпълнителната власт, и от останалите заинтересовани. Държавата е длъжница на тези хора от години", каза още тя. 
Цялото интервю на Паолина Комсалова с Валентина Васильонова е в прикачения файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12