Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българка е изработила ритуална дреха за папа Франциск

7
Снимка: личен архив на Нина Димитрова

При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди.

Как се стигна до изработването на омофора?

Тя разказа, че поръчката за изработването на ритуалната дреха е получила от дирекция „Вероизповедания“ по случай посещението на папа Франциск през 2019 г.

„Просто ми се довериха аз да направя нещо, което е представително и ще се хареса. Идеята е не само моя, а и на екипа ми. Аз съм творецът и създавам проекта, но зад този омофор стои цял екип“, подчерта Нина Димитрова.  

Редица послания са вложени в него

„Винаги съм се водила от Божията любов и любовта към хората. Моето послание беше първото послание на апостол Павел към коринтяните, че любовта е най-важна, затова вмъкнах образите на апостолите Петър и Павел, които също се почитат от католиците. Вмъкнах и българската роза, която е символ на красотата и традициите на нашата страна, и кръста, който е символ на Божията любов, победата над смъртта и надеждата за възкресението.

Какво символизира омофорът?

Наложило се Нина да се информира за кройката и каноните на омофора, защото е различен от дрехите за православните свещеници, които изработва. „Без него не може да се извършва литургията. Той символизира изгубената овца, която Христос поставя на раменете си“.

Омофорът е изработен за около 3 месеца, от специален ръчнотъкан материал, наречен сип, и с ръчна бродерия.

Най-малко 3 пъти папа Франциск слага българския омофор

на литургията за Великден. „За един творец това е най-голямото удовлетворение, когато неговото творение се харесва и носи“, каза още Нина Димитрова.

Как приема кончината на папата?

Тя допълни, че със смесени чувства е приела вестта за кончината на папа Франциск. „Понеже съм християнка, приемам смъртта му като нещо естествено. Символът на кръста е победа над смъртта и надежда за възкресение“. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Човекът не може да спре глобалното затопляне

Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална?  Според  проф. Кристалина Стойкова  от Геологическия институт на БАН х ората..

публикувано на 22.04.25 в 16:57

Папа Франциск много държеше на болните и страдащите

„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..

публикувано на 22.04.25 в 16:14

Диалогът между католици и православни е много сложен

За края като ново начало, за (не)възможния диалог между Източната и Западната църкви и за политиката и вярата е разговорът ни с бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията, историка проф. Христо Матанов. Той коментира защо Балканите бяха ключов регион за папа Франциск. "Интересни са по много причини, но неговият интерес не е съвсем..

публикувано на 22.04.25 в 15:07
Емил Русинов

В "Източен" има готови проекти, надяваме се на финансиране

Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов.  Той посочи, че на този..

публикувано на 22.04.25 в 11:06

Пловдивчани ще могат да печатат на преса на Христо Г. Данов

Вдъхнаха нов живот на печатарска преса от печатницата на Христо Г. Данов, която е на повече от век. На нея през втората половина на 19 век родоначалникът на книгоиздаването у нас печата своите книги с образователна насоченост.  Печатарската преса отдавна е част от музейната експозиция, но доскоро не работеше. Вече обаче тя е отремонтирана...

публикувано на 22.04.25 в 10:20