За края като ново начало, за (не)възможния диалог между Източната и Западната църкви и за политиката и вярата е разговорът ни с бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията, историка проф. Христо Матанов.
Той коментира защо Балканите бяха ключов регион за папа Франциск. "Интересни са по много причини, но неговият интерес не е съвсем спонтанен. Да припомня, че след България той посети Северна Македония и изказванията му не бяха в наша полза – той говореше за различни народи, за други исторически дати и тн. Тогава отправи 2 послания – да приемем чужденците и БПЦ да приеме македонската църква. Все пак се придържам към максимата - за мъртвите или добро, или нищо", каза проф. Матанов.
Той посочи, че религиозният диалог не е лесен, а в тази своя мисия папата разчиташе, че българското духовенство е готово да приеме това, което той каже. Историкът припомни редица различия, сред които при католиците папата е Божи наместник, а в православието има различни поместни църкви със свои правила, въпреки общото, което ги свързва.
"Диалогът между католици и православни е възможен, но е много сложен, особено след векове на разделение. Трябва търпение и от 2-те страни и той да става бавно и постепенно, а търпението на папа Франциск не му бе най-силната страна", каза още проф Матанов.
Той допълни, че общо решение за разликите няма, защото никой не отстъпва, затова трябват компромиси от 2-те страни. "Въпросът е много сложен, векове наред са разделени християните и не се очертава някакво единство".
Проф. Матанов даде и пример с призивите на папата да се приемат бежанци с отворени обятия. "Голяма част от тези хора са участвали в сражения в Близкия изток, а това противоречи на постулата за любовта и мира. Така че са малко прибързани тези призиви", смята историкът.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с проф. Христо Матанов е в прикачения файл.Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..
„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..
При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стигна до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..
Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов. Той посочи, че на този..
Вдъхнаха нов живот на печатарска преса от печатницата на Христо Г. Данов, която е на повече от век. На нея през втората половина на 19 век родоначалникът на книгоиздаването у нас печата своите книги с образователна насоченост. Печатарската преса отдавна е част от музейната експозиция, но доскоро не работеше. Вече обаче тя е отремонтирана...