Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекция на румънската историчка Симина Стан в Пловдив

| обновено на 28.04.25 в 14:29
Снимката е предоставена от Национален музей на селото, Букурещ.

Лекцията на румънската историчка ще бъде на тема  - "Еволюция на професионалната идентичност на архитекта в Румъния 1909-1948". На събитието, което ще бъде тази вечер от 18.30 часа, на ул. Отец Паисий 38, ще бъде представен и английският превод на книгата „Госпожо Архитект“

Модератор на събитието е Теодор Караколев, съосновател на фондация „Български архитектурен модернизъм“ и съавтор на „Госпожо Архитект“. Събитието се посвещава на Васил Макаринов, съавтор на „Госпожо Архитект“ и съосновател на Фондация „Български архитектурен модернизъм“.

Събитието е с вход свободен и на английски език.

Книгата „Госпожо Архитект“ излече от печат преди две години. Тя събра на едно място ценна биографична и илюстративна информация, за първите български архитектки. Тиражът на българското издание вече е изчерпан, но с течение на времето авторите осъзнават необходимостта книгата да има и своята английска версия, за да може информацията да достигне и извън границите на България.

„Книгата излезе на български език като продъжение на изложбата „Госпожо Архитект“, като продължение и дълготраен отпечатък на изложбата „Госпожо Архитект“, в която бяха показани биографични портрети с работата и детайли от живота на няколко от българските жени архитектки, които са работили в първата половина на 20 век. Това е специфичен период, тъй като това са първите жени в архитектурата в България. Преди това професията се е практикувала само от мъже. В книгата дадохме повече информация. И сега, книгата вече има своята английска версия. Симина Стан се занимава с подобна тема в Румъния и работи върху докторантурата си в момента“, разказва Теодор Караколев.

Във връзка, именно, с представянето на английската версия на книгата, организаторите на събитието от фондация „Български архитектурен модернизъм“ и Гьоте институт, решават да поканят Симина Стан, която е  е историчка и специалистка по архитектурно наследство, за да изнесе лекция, посветена на феминизирането на архитектурната професия в Румъния, от началото на 20 век, и заниманият ѝ с архива на Архитектурния корпус (1932-1948 година), за който преди се е смятало, че е изгубен или унищожен, но става достъпен за проучване в края на 2020 година. Оказва се, че тези документи са били съхранявани в Националния архив на Румъния и след изтичането на законовия 70-годишен ограничителен срок са били публикувани.

Този архив съдържа 1319 лични досиета, разпределени в три групи: сертифицирани архитекти, признати архитекти и строители. През 1933 година, румънският корпус на архитектите наброява 386 сертифицирани архитекти и 34 признати архитекти. През 1939 година той включва 557 сертифицирани архитекти, 131 признати архитекти и 252 строители. През 1947 година броят им достига 680 сертифицирани архитекти, 80 признати архитекти и 53 строители, а през 1949 година сред членовете му са посочени 806 сертифицирани архитекти и 58 строители. Повече от 100 от тези досиета принадлежат на жени, всички от категорията на сертифицираните архитекти, с диплома за архитект и активни в професията.

Симина Стан е историчка и научна изследователка, специализирана в областта на румънското архитектурно наследство. След магистърска степен по архитектурни науки от Университета по архитектура и урбанизъм „Йон Минку“ в Букурещ тя продължава с докторантура в същия университет. Понастоящем е координатор на проекти в Institut Culturel Roumain в Париж, а преди това е работила като научен изследовател в Националния институт за културно наследство в Букурещ, в отдела за исторически паметници. Публикувала е множество статии и е била редактор в „Arhitectura“ в продължение на седем години. Тя е съавтор на томове по история на архитектурата. Участвала е в организирането на конференции, изложби и архитектурни конкурси. Представяла е доклади на национални и международни конференции, посветени на развитието на градската история и архитектурата в Румъния.

Теодор Караколев, съосновател на фондация „Български архитектурен модернизъм“ и съавтор на „Госпожо Архитект“, разказва за събитието, в предаването „Вход свободен“

Чуйте още, в прикачения файл. 


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пътуване с музика през май в Елизиум

Когато тялото „говори“, колко често Ви се е случвало да изпитвате болка, да обикаляте лекарски кабинети, да правите изследвания… и накрая да чуете: „Няма ви нищо!“ Но тялото знае! То пази нашите неизказани емоции, натрупан стрес, потиснати преживявания. И когато не ги забележим, започва да говори чрез болката. Тялото ни изпраща сигнали – готови..

публикувано на 05.05.25 в 17:07

Юбилеен концерт на Владимир Владимиров

Юбилейният авторски концет, с който проф. Владимир Владимиров отбелязва 30 години на сцена и 20 години с Академичен Народен Оркестър е с вход свободен.   Срещаме ви с диригента на Академичен народен оркестър при АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев", преподавател по тамбура, инструменталист и композитор Владимир Владимиров.  Говорим за предстоящия..

публикувано на 05.05.25 в 13:33

Захарина и Георги - дисекция на ежедневието

Захарина и Георги, познати на пловдивчани от Театрална къща "Шарж" ни гостуват след година отдадена на преосмисляне, по - дълбоко вглеждане, генериране на идеи и дишане. Талантливите младжи отварят нова творческа страница, чието заглавие е "Ателие 47". На 6 май с вход свободен, Захарина и Георги ще посрещат гости в пространството на най - новия..

публикувано на 05.05.25 в 12:03

175 - годишен юбилей чества СУ "Христо Данов"

СУ “Христо Данов” Пловдив с гордост посреща патронния си празник, който тази година е специален! Историята на училището започва през далечната 1849 година, когато се е наричало Каршияшкото и е било килийно училище към параклиса “Св. Йоан Рилски”. В наши дни директорът Гергана Аврамова и екипът й продължават устрема за знания и усъвършенстване...

публикувано на 04.05.25 в 08:54

„Алтер его” – памет за Марин Бодаков и Здравко Попов

Може да видите как изглежда „Алтер его“, което ще излъчим тази събота – снимката показва всичко, без песните и рекламните блокове. Очевидно е, че доста неща има за слушане. Например, ще направим седмичен обзор с епиграмите на Краю Петровски. Ще си спомним за Марин Бодаков, който на 28-ми април щеше да навърши 54 години. Ще направим..

обновено на 03.05.25 в 10:33