"Трябва спокойно да изчакаме излизането на конвергентния доклад, тъй като от него, в крайна сметка ще зависи дали от 1 януари 2026 година ще въведем еврото-нещо, което изглежда много, много вероятно", смята Петър Ганев, главен икономист на Института за пазарна икономика.
"Някакви конкретни приготовления, особено пък от страна на гражданите, както и масирана информационна кампания на държавата за това как да се обменят парите и какво следва на 1 януари, няма как да започнат преди да имаме положителния доклад, добави той.
По повод притесненията, че въвеждането на еврото ще вдигне цените, Петър Ганев каза:
"Всъщност ние вече минахме един период на повишена инфлация. Последните 2-3 години показаха, че ние можем да влезем в период на много висока инфлация независимо от това дали сме приели или не еврото. И това го видяхме в края на 2022 г., когато инфлацията достигна 20%, а при храните-28%. Сега от началото на годината виждаме отново леко повишение-3-4% годишна инфлация. Така че, темата с инфлацията не е директно вързана с еврото".
Ганев припомни, че ръстът на заплатите продължава да е по-висок от ръста на цените и коментира, че-както при цените, въвеждането на еврото няма да има пряко въздействие върху размера на заплатите.
Самият процес по въвеждането на еврото, според икономиста, у нас би трябвало да протече по-гладко заради фиксирания заради валутния борд курс на лева към еврото.
"В дългосрочен план една от основните ползи от въвеждането на еврото ще е отпадането на валутния риск, което ще бъде отчетено с вдигането на кредитния рейтинг, а оттам и възможност за по-висок растеж и по-висок ръст на възнагражденията", добави Петър Ганев.
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..
Старият Пловдив отново се превръща в сцена на вкусове и аромати По калдъръмените улички на Стария Пловдив, сред архитектурната прелест на възрожденските къщи, за единадесета поредна година ще се разлеят аромати на отбрани вина и кулинарни изкушения. На 9, 10 и 11 май 2025 г. шестнадесет емблематични къщи в сърцето на Стария град ще отворят..
До 2-3 седмици общинските предприятия по транспорт ще имат нови директори. Сформирането на екип е първият сред приоритетите, които си поставя новият заместник-кмет по транспорта Александър Държиков. В интервю за Радио Пловдив той заяви, че се водят преговори с няколко души, като неговото изискване е те да бъдат вътре в „материята“...
Регионалната колегия на БЛС-Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и съболезнования към родителите на 6 годишния Ангел. Винаги загубата на дете поражда множество въпроси у всички нас – медици, родители, институции, обществото като цяло. Всички ние искаме да знаем истината – какво се е случило, на какво се дълчи, за да може да не се..