Старият Пловдив отново се превръща в сцена на вкусове и аромати
По калдъръмените улички на Стария Пловдив, сред архитектурната прелест на възрожденските къщи, за единадесета поредна година ще се разлеят аромати на отбрани вина и кулинарни изкушения. На 9, 10 и 11 май 2025 г. шестнадесет емблематични къщи в сърцето на Стария град ще отворят вратите си за фестивала „Дефиле Вино и гурме“, който събира на едно място винопроизводители, кулинари и любители на автентичния вкус. Посетителите ще могат да се насладят на дегустации, да се срещнат лично с производителите и да усетят магията на виното и гастрономията в едно незабравимо пролетно изживяване.
Фестивалът ще се проведе в три поредни дни – петък, събота и неделя, като ще бъде чудесен завършек на празничната седмица. Участие ще вземат 56 изложители, от които 40 винопроизводителя и 16 производители на гурме продукти, включително 8 нови участници. Всяка от шестнадесетте фестивални локации (Галерия „Енчо Пиронков”, къща „Нишанян“, резиденция „Тракарт“, къща „Бирдас“, музейна аптека „Хипократ“, експозиция „Георги Божилов - Слона”, галерия „Златю Бояджиев”, галерия „Андромеда арт“, Етнографски музей, Балабановата къща, къща „Хиндлиян“, къща „Георгиади”, къща „Недкович, къща „Иван Черноземски“, „Данчовата къща“ и къща „Стамболян“), ще предложи на гостите изживяване, съчетаващо вкус, култура и емоция.
За Ваше улеснение, може да използвате дигиталната фестивалана карта, в която ще откриете всички локации и участниците в тях.
В трите фестивални дни ще се предлагат над 300 вида вина и десетки авторски гурме вкусове. А всички опитали ги ще имат възможността да се включат и в анкета за да излъчат пожедителите в класацията „Любим вкус“ и „Любимо вино“ на посетителите.
Фестивалът ще започне на 9 май (петък) с колоритното Дионисиево шествие, което ще потегли в 13:00 ч. от пл. „Стефан Стамболов“, водено от Бог Дионис и ансамбъл „Тракия“, и ще достигне до началото на Стария град. Официалното откриване е в 14:00 ч. на ул. „Съборна“ 2-4, след което стартира винената фиеста, която ще продължат три дни:
На 10 май - от 14 до 19 ч.
На 11 май - от 11 до 19 ч.
На 12 май - от 11 до 18 ч.
Ако сте нови сред почитателите на „Дефиле Вино и гурме“, важно е да знаете, че за фестивала не се купува билет. Вместо това, дегустациите се осъществяват чрез специални дегустационни жетони, които ще откриете пред входа на всяка фестивална локация. Един жетон се равнява на една винена дегустация и може да се използва при всички винопроизводители на събитието. Освен жетоните, на информационните щандове ще намерите и брандирани стъклени чаши за дегустация, удобни кожени държачи за чаша „Свободни ръце“, както и различни сувенири. Всички аксесоари носят логото на фестивала и са чудесен спомен от събитието.
1 жетон е = на 1 винена дегустация.
Наред с дегустациите, гостите ще могат да участват в градската игра „Вградената мома“, презентация за винени маршрути, тематични вечери и културни събития. Бог Дионис ще обикаля фестивалните локации, ще позира за снимки и ще „гадае“ на вино. Забавленията включват и йога с чаша вино, настолна игра „Не се сърди Винено човече“, както и музикални вечери с джаз и вино. След дегустаците в Стария град на Пловдив, всички посетители са добре дошли в пловдивските ресторанти за да продължат светто дегустационно приключение. В селектирани ресторанти ще Ви очакват специално подбрани менюта в съчетание с вино от избите участници в Дефилето. Подробната програма ще бъде достъпна във фейсбук страницата на фестивала.
Експертно жури от Университета по хранителни технологии ще отличи „Най-умело съчетание между вино и храна“, а посетителите ще могат да гласуват в дигитална анкета за своето любимо вино и гурме изживяване чрез QR код в печатния фестивален каталог.
Фестивалът има и социална мисия – за поредна година ще бъдат отпуснати стипендии за студенти по туризъм, отличили се като доброволци по време на събитието.
Само си представете как се разхождате из малките улички на Стария град в Пловдив с чаша вино в ръка, потапяйки се в магично усещане на спокойствие и безвремие. По време на „Дефиле вино и гурме“ ще забравите за грижите и задачите от забързаното ежедневие, ще остане време само за Вас – три дни изпълнени с вкусове, ароматни вина, срещи и вдъхновение в сърцето на Стария град в Пловдив.
Елате с приятели на 9, 10 и 11 май - вдигнете наздравици, вкусът на пролетта ви очаква!
Организаторите съветват да побързате с резервацията на нощувки в града. Интересът към фестивала е голям и хотелите вече са запълнени на 80%. Ето списък с препоръчани места: Семеен хотел „HillHouse“, хотел „Алафрангите“, „Бест Уест Премиер Хотел“, „Гранд Хотел Пловдив“, хотел „Дафи“, Комплекс „Дияна", хотел „Его“, хотел-ресторант „Радисън", семеен хотел "Вила Флавия", хотел „Интелкооп Пловдив“, хотел „Лайпциг“ , „Landmark Creek Hotel Plovdiv“, хотел „Новиз“, хотел „Одеон“, хотел „Пълдин КООП“ , хотел „Реал“, хотел „SPS“, хотел „А&М“ и „Парк хотел Пловдив“.
Ако сте вино и гурме любител, ако обичате спокойните разходки с приятели из вдъхновяващи места, непременно планирайте посещение за „Дефиле вино и гурме“ на 9, 10 и 11 май в Стария град на Пловдив. Очакваме Ви!
---
„Дефиле вино и гурме“ 2025 се организира от Съвет по туризъм – Пловдив и Община Пловдив в сътрудничество с Общински институт „Старинен Пловдив” и Университет по хранителни технологии – Пловдив. Традиционно се провежда под патронажа на Министерство на туризма с подкрепата на Министерството на земеделието. Фестивалът се финансира от „Годишната програма за развитие на туризма на Община Пловдив за 2025 г.“
Спонсори, партньори и медиите, които подкрепят фестивала, може да видите на wineshowplovdiv.events
Заплатите на работещите във ВМЗ - Сопот се увеличават с 8% от 1- ви юли. Решението е взето на заседание на Съвета на директорите на държавното дружество към Министерството на икономиката и индустрията след преговори със синдикалните организации на КНСБ и КТ "Подкрепа". От министерството на икономиката съобщиха, че на площадка Сопот ще..
Политическият психолог Антоанета Христова твърди, че у нас съществува силно усещане за невъзможност за контрол върху собствения живот. Налице са крайни нива на индивидуализъм и убеденост, че извън тесния кръг на семейството всички работят срещу българина – държавата, нейните институции, както и ЕС. Според нея с такова усещане живее голяма част от..
Тежка е тази пролет в климатично отношение, затова се питаме ще има ли българска стока и каква е ситуацията с реколтата сега? Цветан Цеков , председател на браншовата камара "Плодове и зеленчуци", обясни, че по отношение на плодовете годината ще е нулева при почти всички култури. "Заради априлските студове и снегове череши, вишни, праскови,..
Родителското сдружение „Различни, но равни” стана на 23 години. Заедно родители, специалисти, представители на местна и държавна власт, приятели, партньори и медии помогнахме на децата и младежите с тежки увреждания да получат повече обич, внимание и подкрепа в своята защитена семейна среда, написа по този повод учредителят му атанас Тавков...
Общинският съветник от БСП арх. Костадин Палазов коментира отказа на местния парламент да даде разрешение за транспортен достъп до земеделски имоти, които обаче са отредени за строителство. Съветниците от ГЕРБ бламираха предложението на администрецията с мотив, че се противопоставят на презастрояването на града. ОбС отхвърли искането на кмета за..