Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между лечебните заведения е голяма и движението на кадри на всяко ниво е проблем за всяко от тях.
Натоварването при нас е голямо, защото освен медицинсктото обслужване в самата болница, има много дейности по осигуряване на международни или вътрешни учения, тактически стрелби, кръводарявания, така че работата на военния медик е доста натоварвяща.
Храбростта, по неговите думи, е ежедневие за медиците. А военните медици често са и на мисии извън страната, далеч от близките си. В момента такава има в Босна и Херцеговина. Ние не сме само лекари в болницата, а в полето, в гората, там, където няма откъде да очакваш помощ и трябва да си подготвен максимално за ситуации, в която други не биха могли да реагират.
За д-р Гозманов най- тежката криза като лекар е по време на международно учение в чужбина, още като лекар в Специалните сили, когато се налага да спасява военослужещ с алергична реакция.
"Бях си направил специална чанта, като пояс, с която да мога да извърша парашутния скок и да имам всичко - спринцовки, адреналин, урбазон.. и нещата приключиха успешно, но самата мисъл какво може да стане с този човек, а ти си далеч от всякаква друга помощ, е голямо натоварване"
Пандемията от Ковид и изпитанието за медиците тогава е най- голямото предизвикателство, което имал като началник на Военната болница.
Д-р Гозманов коментира и социалния натиск върху лекарите и доверието, което трудно се печели и лесно се губи.
"Винаги си в стрес, постоянно мисълта ми е дали свърших всичко както трябва, дали нещо не пропуснах, дали пациентът е доволен, дали е добре и това е мисъл не само по вереме на работа, тя те следва и в дома ти"
Полк. Ангел Гозманов си спомня с благодорност за учителите в професията на които дължи много. Признава, че вече няма време за парашутни скокове, каквито има 200 в кариерата си на военен, но вече би ги изпълнявал само за удоволствие и като част от намаляването на стреса от ежедневието.
Чуйте целия разговор в прикачения звуков файл.
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..
Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..
Старият Пловдив отново се превръща в сцена на вкусове и аромати По калдъръмените улички на Стария Пловдив, сред архитектурната прелест на възрожденските къщи, за единадесета поредна година ще се разлеят аромати на отбрани вина и кулинарни изкушения. На 9, 10 и 11 май 2025 г. шестнадесет емблематични къщи в сърцето на Стария град ще отворят..