Въвеждането на предмета религия разбуни духовете в българското общество и предизвика протести на родителите, които се обявиха против това действие на Министерството на образованието. Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ако законът се приеме, най-рано през учебната 2026-27 г. предметът религия може да влезе в учебната програма, като той ще бъде въведен от първи клас.
Доцент доктор Костадин Нушев от Богословския факултет към СУ „Климент Охридски“ заяви, че това, което предлага МОН е една съвременна трансформация, стъпки за актуализиране на модела на образование.
„Темата за добродетелите и изучаването на религията и ценностите, свързани с нашата християнска традиция, са един важен елемент за засилване на възпитателната функция на училището, на трансформиране на програмата по начин, който да отговаря на по-голяма степен на нуждите, освен за обучение, освен за преподаване на знания, също така и да съдейства за формиране на нравствени ценности – чрез изучаване на основните добродетели“, каза още доцент Нушев.
Той е категоричен, че е много добро решение този предмет да бъде включен не като задължителен, а като задължително избираем предмет.
„Защото той влиза в задължителната част от учебната програма, но той не налага, не изисква приемане на някакво учебно съдържание без възможността за алтернативен избор“, каза още доцент Нушев.
Преподавателят в Богословския факултет се завърна наскоро от Лондон, където участва в конференция за християнството. Той сподели опит и подчерта, че в английската образователна система този предмет също е включен. Той подчерта, че във Великобритания Англиканската църква, е държавна.
„В училищното образование на Великобритания се изучава религия – точно по начин, който сега българското министерство на образованието предлага. Има няколко програми там – едната е християнство, друга е християнска етика, с етични елементи. Друга програма е „Римокатолицизъм“ или „Римокатолическа етика“. Трета програма „Ислям и ислямска етика“. Четвърта програма е „Философия на религията“, точно това, което се предлага у нас като добродетели и етика“, каза още доцент Нушев.
Цялото инетрвю с доцент доктор Костадин Нушев можете да чуете в звуковия файл.И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..