Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елин Рахнев е носител на Голямата награда "Орфей"

Елин Рахнев получи Голямата награда „Орфей“ за изключителен принос към поезията. Наградата му бе връчена на откриването на Осмото издание на Международния фестивал на поезията „Орфей“ – Пловдив 2025.

Елин Рахнев е шестият носител на отличието на Международния фестивал за поезия „Орфей“ – Пловдив при неговото осмо издание. Голямата награда „Орфей“ не се присъжда на всяко издание, а по изключение. Досегашни носители на приза са американският поет Джордж Уолъс, българските поети Златомир Златанов и Георги Господинов, турският поет Атаол Бехрамоглу, пловдивският поет и изследовател на балканския човек Йордан Велчев, българската поетеса и драматург Мирела Иванова.

Осмото издание на Международния фестивал на поезията „Орфей“ – Пловдив 2025  започна в Малката раннохристиянска  базилика с представяне на участниците и поетическо четене. 

В 8-то издание на Международния фестивал на поезията „Орфей“ – Пловдив участват 12 поети от 9 страни, които четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери. Това са поетите: Ален Галович /Хърватия/, Гурам Одишария /Грузия/, Елин Рахнев /България/, Емина Селимович /Босна и Херцеговина/, Зузана Куглерова /Словакия/, Иван Херцег /Хърватия/, Мариане Ларсен /Дания/, Серкан Тюрк /Турция/, Симона Рацкова /Чехия/, Теодора Сукарева /България/, Шакир Куртумлуш /Турция/, Юри Талвет /Естония/.

„Международният фестивал на поезията „Орфей“ е традиционно събитие за Културния календар на града. Фактът, че днес присъстваме на неговото 8-мо издание е доказателство за важното място, което заема в културния живот на нашия град. Като община винаги сме се старали да подкрепяме пишещата общност, а чрез фестивала и да подкрепим възможността пишещата общност да си дава среща в Пловдив. Поздравявам Антон Баев и фондация „Пловдив ЛИК“ за огромния труд и усилия, които полага. Забележително е, че освен писател, журналист, съмишленик и приятел, той, заедно с доц. Елка Димитрова  успява винаги да създава хубави културни събития и културни продукти“, каза в приветствието си заместник-кметът Пламен Панов.

В първия ден на фестивала, в Заседателната зала на Ректората на Пловдивския университет грузинският поет, писател и драматург Гурам Одишария получи приза „Доктор хонорис кауза“ на в. „Пловдивски университет“ и изнесе лекция пред аудиторията. Виден общественик, той е носител на повече от десет национални и международни награди, министър на културата и опазването на паметниците на Грузия в периода 2012-2014 г., конфликтолог, участник в над 80 грузинско-абхазки, грузинско-осетински, кавказки и международни конференции. През 2008 г. от Федерацията за всеобщ мир в Сеул получава статут на посланик на мира.

След тържествената част бе представен и неговия роман „Котаракът на президента“, преведен на повече от 20 езика. Вече има и българско издание – то е със знака на Пловдивското университетско издателство, а преводът е на Ивана Колева – лектор в Сухумския държавен университет.

Днес, 9 май, в Деня на Европа, фестивалът продължава в 17.00 часа в Малката раннохристиянска  базилика с открит Писателски форум на тема „Фигурата на Орфей – между мита и мига“.

От 18 ч. е заключителното четене и церемонията по връчване на традиционните награди на фестивала: Награда „Орфей“ за цялостно представяне, награда „Лирата на Орфей“ за най-добро стихотворение, награда „Евридика“ за любовно стихотворение и награда „По следите на Орфей“ за най-добро есе.

Входът за всички събития е свободен до изчерпване на местата.

Проектът Международен фестивал на поезията „Орфей“ – Пловдив е творчески продукт на фондация „Пловдив ЛИК“. Той се реализира с подкрепата на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2025 г.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Откриват 30-то издание на емблематичната изложба "15 х 5"

В Дома на културата "Борис Христов" ще бъде открито 30-то издание на емблематичната традиционна изложба "15х5". Форматът на събитието съществува от 1995 г. и за 30 години показа голям брой значими художници на Пловдив. Кураторът на празничното събитие Христо Жеков е поканил творците от първото издание и експозицията ще представи и една визия на..

обновено на 03.09.25 в 10:10

Галерия "Възраждане" на 30 години

С изложба на Герги Чапкънов-Чапа пловдивската галерия „Възраждане“ отбелязва своята 30-а годишнина. Проф. Чапкънов ще покаже склуптура, графика и рисунки. Тържеството на галерия включва и връчване на Награда „Възраждане“ за постижения в изобразителното изкуство, както приз „Арт Медия“ за журналистика в областта на изкуството.  Г алеристите..

обновено на 02.09.25 в 10:25

Кръстю Кръстев за 29-та „Сцена на кръстопът“

В последната неделя на август гост в студиото на Радио Пловдив бе Кръстю Кръстев - директор на фестивала „Сцена на кръстопът“. „Сцена на кръстопът“ е белег, кървящ в своята епичност, прелест, празничност. Отворен, димящ, ококорен, ефирен и приказен, мъдър и важен пред несъвършенството на този свят. И винаги така ще бъде...“. Това са финалните две..

публикувано на 01.09.25 в 18:29

Здравка Василева представя "La vita e bella" в галерия Дяков

Галерия „Дяков“ представя изложбата La vita e bella на Здравка Василева. Проф. Василева е родена на 30 септември 1977 г. в Пловдив. През 2003 завършва специалност “Живопис” в НХА и от следващата година става редовен асистент в същата катедра. В момента е професор по живопис и зам-ректор на Академията.  Здравка Василева е..

обновено на 01.09.25 в 13:30

Откриват Националните есенни изложби – Пловдив 2025

Точно днес в сърцето на Стария град започва едно от най-значимите културни събития на годината –  Националните есенни изложби – Пловдив 2025 . Куратор на изложбите тази година  е Весела Ножарова,  а в проекта ѝ „ Частица от река“  участват  14 съвременни български художници  от различни поколения. Авторите са: Антони Райжеков, Борислава Бербенко,..

обновено на 01.09.25 в 10:54