Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства.
"Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той, като посочи, че такъв е подходът и в Европейския съюз. Той обаче подчерта, че в другите европейски държави на централно ниво се взимат решения, които се дават като указания към общините.
По думите му още през 2019 г., когато тези тротинетки започнаха да навлизат в България, от Института за пътна безопасност са предупредили, че те не могат да бъдат контролирани, нито да се контролира кой извършва нарушенията.
"Единственото, което МВР може да прави, е да констатира травмите и смъртните случаи. Нашето безхаберие води до това, че миналата година 8 човека са загинали. Сега просто пътната безопасност ги изведе на преден план, но тя само ни показва, че държавата, общините и държавните институции нямат план за действие, не само за тротинетките, но и за пътната безопасност. Действаме след събитията, като пожарникари, които гасят огън, така че нищо добро не ни чака. Проблемът е на нас, хората, които ползваме пътищата и тротоарите, че го приемаме да бъде така и се негодува от неправителствени организации и т.нар. експерти", коментира инж. Милчев.
Според него трябва да има частична или пълна забрана за ползване на тротинетки на някои места. Абсолютно трябва да се забрани ползването им на тротоари и пешеходни зони, паркове и др. Защото те са едни камикадзета, които убиват не толкова себе си, а ще убият който и да е пешеходец, смята експертът.
Той е категоричен, че трябва да бъдат конфискувани всички електрически превозни средства, които развиват по-висока скорост от 25 км/ч. Като експерт Милчев предлага дори скоростта им да бъде намалена на 20 км/ч., както е в почти всички европейски страни и всяко едно, което вдига повече, да се конфискува, а върху търговците на такива тротинетки да се упражнява ясен контрол.
Шефът на Института за пътна безопасност каза още, че в момента са много модерни електрическите велосипеди, които също не са регулирани, тъй като водачите им ги карат без никакъв документ и не подлежат на контрол дали са пили или не.
"Ние сме абсолютно абдикирали от проблемите с пътната безопасност. На 16 януари правителството беше назначено. На 31 март стана катастрофата със Сияна, тогава разбираме, че правителството няма план за действие. Вчера приеха такъв, който е абсолютна порнография, няма смисъл да го коментираме. Аз се чудя как държавните институции са се отказали от пътната безопасност. Един кмет забранява, друг се ослушва, чакаме някой да загине, за да забраним", коментира инж. Милчев.
Той добави, че много страни вече са забранили тротинетките под наем именно заради това, че не са безопасни.
Чуйте още в звуковия файл.
Преждевременно е да говорим, че партия "Продължаваме промяната" (ПП) си отива, но нанесеният удар по нея е много силен. Това заяви в програма "Точно днес" политологът и университетски преподавател доц. Борис Попиванов . Според него, този удар е доста по-силен, защото ПП е може би единствената партия в този парламент, която при създаването си..
Пампорово е домакин на Втора национална научна конференция за климатолечение " Ролята на климатолечебните курорти за здравето – примерът Пампорово ". Събитието се организира от Министерството на туризма и Община Чепеларе. Целта на двудневния форум е да подчертае възможностите на курортния комплекс Пампорово и региона в климатолечението и да даде..
Оставката на Кирил Петков като политическо действие, според мен, е един достоен акт. Един лидер трябва да постъпва по този начин, когато има сътресения. Особено когато те са свързани с корупция. Както се разстресе не само цялата партия, но и цялата държава, това е отговорното действие. Тук не виждам. Това заяви в интервю за Радио Пловдив..
Четирима души получиха званието „Добър човек“ в рамките на 14-тата кампания „Пловдив – град на доброто“. Те бяха наградени от кмета Костадин Димитров на церемония в Заседателната зала на Община Пловдив. В категорията „ Добротворчество “ бе отличен Галин Видев за организираната от него акция „Дари предмет не за смет“ в помощ на болни..
Как подадената оставка на Кирил Петков като съпредседател на "Продължаваме промяната" и като депутат ще се отрази на процесите вътре в коалицията и на политическия живот в страната, коментира в програма "Точно днес" социологът доц. Алексей Пампоров. Според него това е доста закъсняла оставка, която Кирил Петков може би е трябвало да подаде още преди..