43 мерки за подобряване на пътната безопасност набеляза правителството в Работна програма за тази година. Освен спешните ремонти на 36 вече обявени пътни отсечки с най-много катастрофи и загинали, кабинетът залага промени в редица закони и наредби. Записи от камери на общините и други държавни органи ще могат да се ползват като доказателство за издаване на административни наказания.
Правителството планира възможност за сваляне на номерата на автомобили с чужда регистрация при установени нарушения и неплатени глоби и санкции. Така ще се постигне неизбежност на наказанията и ще се съкрати административно-наказателното производство. Държавата засилва контрола по пътищата с физически и технически средства. Ще се инсталират още камери. По-често служителите на МВР ще патрулират за контрол на неправомерните изпреварвания. Ще има и единни правила и изисквания към обучението на преподаватели и инструктори на кандидат-водачите.
За целта ще се напише нова наредба за придобиване на правоспособност. Освен това на допълнително обучение ще подлежат някои категории шофьори. Ще се изграждат и полигони, за да могат в защитена среда обучаващите се да придобиват умения.
Друга мярка предвижда въвеждане на периодично обучение за първа долекарска помощ за шофьорите на специализирани автомобили и тези от обществения транспорт, които превозват пътници.
Като мярка се залага и намаляване на времето за реакция на спешната медицинска помощ при пътни инциденти. Ще се направи цялостна оценка на над 13 000 км републиканска и общинска пътна мрежа и ще се въведе класификация на безопасността.
Така ще се изпълняват приоритетни действия по най-рисковите участъци. Ще се създаде и единна администрация, която да стопанисва всички елементи на републиканските пътища, които преминават през населените места. Става въпрос за знаци, маркировка, мантинели, тротоари, отводнителни елементи. Държавата ще оцени състоянието на общинската пътна и улична инфраструктура.
По-често в училищата ще присъства темата за пътната безопасност. Поне веднъж в годината ще се провежда тематична родителска среща.
Пътека на знанието в Смолян ще информира как да намалим риска от инсулт по повод 13 май - Европейския ден за информираност за това заболяване. Пред централния вход на Община Смолян гражданите ще могат да се разходят по Пътеката на знанието за инсулта. Тя е дълга седем метра и има за цел да учи посетителите чрез преживяване. Преминаването през..
Функционалното изпълнение на този пост му е възложено със заповед на главния секретар на МВР, а днес Делибашев бе представен пред колегите си от директора старши комисар Станимир Калоферов. Иван Делибашев е роден през 1985 г. в Пазарджик. Завършил е магистратура в Академия на МВР по специалност „Стратегическо ръководство и управление на..
Експертният екологичен съвет към РИОСВ-Пловдив отхвърли изграждането на кариера за пясък и чакъл край Първенец. Членовете на съвета единодушно приеха проект на решение, с което не одобрява реализирането на инвестиционното предложение за изграждането на добивна кариера. Сред главните основания са рисковете за водите и засягане на..
Таксите за издаване на разрешително за строеж в Пловдив да станат 7 лв./кв. м за еднофамилни сгради и 12 лв./кв. м за останалите. Предложението ще се разгледа на сесията на ОбС в четвъртък. Това съобщи кметът Костадин Димитров , след като в края на миналата седмица от строителния бранш го обвиниха, че планира драстичен скок на цената и..
Предложението да се сложи ограничение до 4 часа на престоя в „синя зона“, а таксата за спиране в Стария Пловдив да стане 10 лева на час няма да влезе за разглеждане на сесията на 15 май. Това съобщи на пресконференция кметът Костадин Димитров. Това става, след като преди дни от сдружението на хотелиерите в Стария град реагираха остро на идеята...