„Имахме идея да го направим процентно съотношение от цената на самото строителство. Идеята не е лоша, има такава практика в Бургас. Но на комисии имаше разногласия, съответно има притеснения от спекулации, затова нашето предложение е 7 лв/кв м или 12 лв/кв м, като това е фиксирана сума. Предлагаме новата такса да влезе в сила от септември“, обясни кметът.
Костадин Димитров обясни, че предложението на администрацията към „Бизнесът за Пловдив“ е било допълнителните средства от тези приходи да се използват за социална инфраструктура – улици до домовете, детски площадки и паркове, като парите се делегират на районните кметове.
„Предложих на „Бизнесът за Пловдив“ също да участват в разпределението на тези средства, за да са сигурни, че ще отиват в домовете, които те изграждат“, добави кметът.
Строителните предприемачи от Пловдив не приемат новото предложение на кмета Костадин Димитров за размера на таксата за издаване на строително разрешение и ще протестират в четвърък пред Общинския съвет, който трябва да я одобри. Това каза собственикът на ПИМК Илиян Филипов. Уведомлението за протеста е внесено в общината. В недоволстото е очаква да се включат представители на строителните фирми от сдружение "Бизнесът за Пловдив", подкрепени и от Камарата на архиектите.
По думите на Филипов огласеното фиксиране на цената на 12 лева за квадратен метър / при сегашни 5 лева на квадрат/ не е обсъждано с бранша. Той пропомни, че се предложили увеличение от 20%, като съобразили това с размера на офицаелно обявената инфлация - 11.9%.
Колкото до намерението на администрацията да разпределят приходите от таксата, за да строят публича инфрсатруктура, това противоречи на Закона за административното обслужване, каза в интервюто Илиян филипов.
Той не приема и обвързването на темата с ръста на цените на жилища. Обоснова се с поскъпването на материалите и предположи, че увеличената такса ще генерира още поскъпване, защото може да послужи за спекулативно оправдание на някои строители.
Позициите на кмета и на строителния бранш можете да чуете в прокачените звукови файлове.
Благотворителната кръводарителска кампания "Усмихни сърце" се организира за шести път в Отделението по трансфузионна хематология на Многопрофилната болница за активно лечение - Пазарджик, съобщават от лечебното заведение. Инициативата е в памет на Георги Арнаудов и Ангел Здравков- млади мъже от Пазарджик, чийто живот е прекъснат твърде рано. В..
В Пазарджик днес бе извършено предаването на изборните документи преди утрешния вот за общински съветници. Не са получени сигнали за проблеми при транспортирането на изборните материали до секционните избирателни комисии по селата и в областния град. Няма и сигнали за нарушения в деня за размисъл. Предаването и тестването на машините в общината..
В Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив ще бъде обявен носителят на голямата награда от 15-ия Национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“. Обявяването на победителите и награждаването се извършва традиционно в навечерието на деня на рождението на Добромир Тонев – 15 октомври. Според новия статут, конкурсът е за издадена поетична..
В рамките на Международния фото салон Пловдив 2025 ще бъде открита втората фотоизложба „Избрано“. Петчленно жури от четири държави -Белгия, България, Италия и Китай, имаше нелеката задача да оцени най-добрите фотографии и техните автори, които се състезаваха за Купата на салона и за над 150 награди. Разгледани бяха общо 4952 фотографии,..
Три апартамента са засегнати от пожара, лумнал днес в жилище на последния етаж на блока на ул."Зефир" 6, до парк "Каменица". Пет пожарни потушиха пожар в апартамент в Пловдив Има възможност за временно настаняване на потърпевшите семейства и помощ при разчистването, каза на място зам.-кметът Иван Стоянов. Там е районият кмет на "Източен"..