Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Сопот почитат 157 години от рождението на ген. Владимир Вазов

Община Сопот чества с военен ритуал 157-та годишнина от рождението на генерал Владимир Вазов. Церемонията по отдаване на почит и поднасяне на венци и цветя ще се състои от 10:30 часа пред паметниците на братята Вазови.

Ген. Владимир Вазов е 8-то дете в семейството на Минчо и Съба Вазови. Брат е на Патриарха на българската литература Иван Вазов, на ген. Георги Вазов и на лекаря Кирил Вазов.

Генарал Владимир Вазов е герой от Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Той води българските войски в битката при Дойран през есента на 1918 г., която се изучава в почти всички военни академии в света – как със 7000 войници да се отблъснат атаките на 7 пъти повече войска. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдив въвежда мерки срещу замърсяването на въздуха през зимата

Община Пловдив въвежда краткосрочни мерки за намаляване на замърсяването на въздуха през зимния период в града. В началото на седмицата те са обсъдени на среща с министъра на околната среда и водите Манол Генов. Създадени са екипи към всички районни кметства, които 24 часа в денонощието ще следят за нерегламентирано изгаряне на отпадъци...

публикувано на 12.11.25 в 14:55

100 дръчвета ще бъдат засадени на Сахат тепе в събота

100 дървета от различни видове – копривки, дъб, черен бор и бял ясен ще бъдат засадени на Сахат тепе тази събота. Инициативата е част от кампанията „Зеленото сърце на Пловдив“на сдружение „Бизнесът за Пловдив“ и район „Централен“. В акцията ще вземат участие представители на администрацията и компаниите от сдружението. На доброволците ще..

публикувано на 12.11.25 в 14:04

Програма за уязвими семейства спира заради липса на средства

Заради липса на финнасиране от 1 януари фондация „Тръст за социална алтернатива“ прекратява специализираната патронажна грижа за уязвими семейства в Пловдив.  Дейността на тръста по програмата „Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще“  продължи седем години, като през това време екип от медицински сестри и акушерки е помогнал на повече от 200..

публикувано на 12.11.25 в 13:41
Протестиращи медици от УМБАЛ Пловдив

Протестиращи медици от УМБАЛ "Пловдив" блокираха ключово кръстовище

Протестиращите медици от УМБАЛ "Пловдив" блокираха бул. "България" на кръстовището с ул. "Дилянка". Протестът им започна в 12.30 часа, а блокадата на булевард България беше за около 5 минути. Заради протеста се образува сериозна на тапа на кръстовището.  "Искаме си д-р Генев и настояваме той да остане", заяви началникът на педиатрията д-р Анеса..

публикувано на 12.11.25 в 13:06

Беляшки обжалва отстраняването си като директор на Пловдивската митница

Пловдивският Административен съд гледа жалбата на Мирослав Беляшки за отстраняването му от директорския пост в Митница Пловдив. Мирослав Беляшки беше задържан в Пловдив през април тази година при специализирана акция на прокуратурата и ГДБОП. Той е разследван за участие в схема за контрабанда на цигари, при която товар с над 1100 мастербокса, деклариран..

публикувано на 12.11.25 в 11:13