Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив. На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от археологическите проучвания, проведени от екипа на музея през изминалия сезон.
Тазгодишната изложба е със специална подтема – „Археологията и законът“, и предлага на посетителите възможността не само да видят новооткрити артефакти, но и да надникнат в регламентирания и отговорен процес зад всяко истинско археологическо откритие.
Какво означава да направиш откритие по правилата?
Какво се случва преди първия удар с мистрията?
Кой има право да копае и при какви условия?
На тези въпроси ще даде отговор новата експозиция, която представя законовата рамка и реда, по който се извършват археологическите проучвания – от издаването на разрешения за проучване до опазването на обектите и резултатите от тях. Обръща се внимание и на една от най-големите заплахи за културното наследство – иманярството. Посетителите ще разберат защо разрушаването на археологически обекти не е просто незаконно, но и непоправимо.
Сред находките, които ще бъдат представени публично за първи път, е и изключително интересен артефакт – главата на градската богиня на Филипопол, открита при спасителни археологически проучвания в Епископската базилика. Тя е символично и буквално лице на античния град и един от най-впечатляващите резултати от археологическия сезон 2024.
С тази изложба екипът на музея си поставя за цел да покаже, че археологията не е просто копаене – тя е внимателно регламентирана дейност с ясни правила, подлежаща на контрол. Посетителите ще видят не само откритията от археологическия сезон 2024, но и какво е нужно, за да бъде направено едно откритие – по правилата.
„Снежната кралица”, „Малката кибритопродавачка”, „Дивите лебеди”, „Грозното патенце”, „Малката русалка”, „Новите дрехи на краля” – дори няма да питам дали познахте за кого ще говорим днес. Сигурен съм, всички знаете писателя Ханс Кристиан Андерсен, нещастният човек от щастливата Дания, който ни остави тези и още много шедьоври от света на приказките...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 6 . 07. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Оноре дьо Балзак. Изоставената жена. 86 стр., ок. 2А, Фама +, 2025. Борис Акунин. Лего. 336 стр., ок.5А, Еднорог, 2025. Уилки Колинс. Жълтата маска. 280 стр., ок. 4А, Плеяда, 2025...
Пловдив за 29-и път е домакин на Международния фолклорен фестивал, чиито участници шестват из Главната улица и изнасят концерти на сцената пред общината и на Античния театър при вход свободен. Тази година в програмата са включени 8 състава от 6 страни – Армения, Италия, Парагвай, Словакия, Украйна и България. По традиция домакини на фестивала..
Няма как да отречем, че хлапетата ни днес не ни дават шанс да изискваме от тях труд и упоритост. Лесното и бързото избират те като начин на живот. Но защо тогава не харесват живота си, боят се от него и ,уви, търсят изход отвъд хоризонта на съществуването. Поне така твърди в изследване Националния център за обществено здраве. В "Срещите"..
Едно от най-очакваните музикални събития на Балканите HILLS OF ROCK 2025 стартира днес в Пловдив. Между 25 и 27 юли, трите сцени на HILLS OF ROCK на Гребната база ще обединят легендарни имена, култови групи и новите лидери на световната рок и метъл сцена. Сред тях са Gojira, Machine Head, The Smashing Pumpkins, Mastodon, Fear Factory,..