Успешен старт на докторантските програми по проект „Подкрепа за развитие на проектна докторантура на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, финансиран по Програма „Образование“ 2021–2027, отчетоха от ръководството на висшето училище.
С пълна институционална подкрепа и засилен интерес от кандидатстващите, успешно приключи конкурсната процедура за избор на докторанти по проект „Подкрепа за развитие на проектна докторантура на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ финансиран от Програма „Образование“ 2021–2027, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+). Новозачислените 23 докторанти започват обучението си по проекта, ориентиран изцяло към създаване на ново поколение учени - способни, свързани с реалността и устремени към образование в релация с практиката.
Процедурата стартира през януари с публична обява, публикувана на специализирания сайт на отдел „Развитие на академичния състав и докторантури“ при Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Кандидатите преминаха през обективна и прозрачна процедура по подбор чрез провеждане на конкурсни изпити в осем основни звена на университета, съгласно академичните изисквания и стратегическите цели на проекта – развитие на кадри в контекста на Индустрия 5.0, зеления преход, синия растеж и приоритетните области на Интелигентната специализация на регионално и национално ниво.
След заседания на комисии, проведени конкурсни изпити и взети решения от факултетните съвети от 01 май 2025 г., със заповед на Ректора, бяха зачислени 23 докторанти. Изследванията им ще бъдат проведени в областта на 20 акредитирани докторски програми по 11 професионални направления.
Избраните докторанти са от Педагогическия факултет, както и от Физико-технологичен факултет, Химически факултет, Биологически факултет, Филологически факултет, Философско-исторически факултет, Юридически факултет и Факултет по икономически и социални науки.
В рамките на проекта бе инициирано разработването на интердисциплинарни и мултидисциплинарни курсове за докторанти, насочени към развитието на изследователски умения и академична етика. Ключова роля в изпълнението им има университетският център Academia Iuventutis, в който ще се организират, проведат и финализират съответните курсове.
35-годишният шофьор от Садово, който блъсна трима в подлеза на "Гладстон" е привлечен като обвиняем заради нанесена средна телесна повреда при катастрофа. Според автотехническата експертиза той е шофирал с несъобразена скорост – 86 км/ч при ограничение от 40 км/ч, което е довело до загуба на контрол над BMW-то и катастрофа. Инцидентът стана..
На изпита по химия за магистърските специалности в МУ - Пловдив се явиха над 1200 кандидат-студенти, които се борят за общо 332 места, разпределени в квоти - мъже и жени, държавно обучение. Кандидатите определиха теста по химия като приемлив и добре структуриран. Повечето от бъдещите медици смятат, че новият изипитен вариант е по удачен и не е..
Инцидентът е станал около 13 часа, когато лек автомобил и камион са се ударили челно между селата Труд и Граф Игнатиево. Шофьорът на колата е транспортиран в болница за преглед. До получаване на медицинските резултати, трафикът се пропуска само в едната пътна лента и се регулира от полицейски служители.
По 12 големи инфраструктурни проекта на обща стойност 85 милиона лева вече са подписани споразумения и започва работа по тях. Средствата за реализацията им са от държавно финансиране. Това обяви пловдивският кмет Костадин Димитров. Предстои подписването на споразумения за още два обекта, като така общата сума ще стигне до 100 милиона лева...
Кандидат-студентският изпит по химия се провежда днес в Медицински университет-Пловдив. От тази година има промяна в правилата за прием във висшето училище. Отпадна общият изпит по биoлогия и химия за магистърските специалности Медицина, Дентална медицина и Фармация и на негово място се въвеждат два отделни теста. Най-предпочитаната..