Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Снимка: iStock

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ.

Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни не може да разчита на оставащите у нас мигранти, ползващи се от международна закрила, да се влеят в пазара на труда, тъй като масово са с основно и по-ниско образование. Единствено украинците имат по-висок ценз и взимат активно участие в трудовата заетост в страната ни. 

Това са обобщенията на двама от докладчиците в конференцията за пазара на труда у нас и човешките ресурси. 

Според д-р Росица Стелиянова  при изкуствения интелект липсва субективният фактор, който имат хората. Затова и той по-добре може да насочва към подходящите свободни места. Не може обаче по думите й да провежда интервю.

Даде пример, че подобни практики в Агенциите по заетостта си вече са въведени в две европейски държави – Австрия и Литва.

“Те са държавите, които най-напред внедриха изкуствения интелект като въведоха виртуални трудови асистенти за подпомагане на търсещите работа и на работодателите.

В Австрия е създадена платформа, като всички частни фирми са задължени да предоставят информация за търсенето и предлагането на работна сила и да свържат платформите си с тази централизирана държавна система. 

Разработили са система, която се базира на ИИ за преглед и оценка на всяка една кандидатура, която постъпва за търсене на работа. След направата на оценката се търси подходящо работно място. 

Когато се получи съответствие в търсенето и предлагането системата издава насочващи писма и към работника, и към компанията. Процесът става за минути и улеснява страните без намеса на Агенцията по заетостта.

Това пести ресурси като хартия, както и човешки”, каза  д-р Росица Стелиянова.

Според нея това е добър начин за изпълнение на задачата за намаляване на администрацията и електронизацията на системите.

Подчерта, че подобен е примерът в Литва. Там се прави кариерно ориентиране и цялостна оценка на работника, предлагат се и подходящи работни места. ИИ предлага и подходящи обучения.

Д-р Росица Стелиянова коментира още, че хората не бива да се страхуват от Изкуствения интелект.

“Изкуственият интелект няма да изолира професиите. Изследвания показват, че за всяко едно закрито място могат да се създадат още 5. Това означава, че не просто няма да загубим работни места, а ще ги увеличим.

Например, ако почистваме с робот ще са нужни и техници, и човек, който да следи работата му. Няма да е необходимо всяка фирма да има техник, а една специализирана да обслужва няколко компании”, обясни д-р Росица Стелиянова. Добави, че страната ни е на последно място по възрастни учещи през целия живот.

Подчерта още, че до 2030 г. се очаква около 700 000 работни места да бъдат заместени от ИИ. Това са професии с технически и повтарящи се дейности. Такива са техническите сътрудници, здравните консултанти, каквито има в САЩ и Китай, както и съдии и счетоводители при извършване на по-елементарно счетоводство. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив през юли 1916 година са измерени рекордните 45,2°

Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес"  Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...

обновено на 01.07.25 в 11:29

ПГВАД “Христо Ботев” - училище със 118 - годишна история

Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ - гр.Пловдив има водеща роля в професионалното обучение, успешно внедрява дуалната система на обучение и получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Основните приоритети на училището са..

публикувано на 01.07.25 в 11:05
Иво Инджов

Кризата в партийната система у нас се задълбочава

Поредният вот на недоверие на правителството, трусовете в ПП и очакванията в политическия живот, коментира в програма "Точно днес" политологът  доц. Иво Инджов. Според него не става въпрос за напражение, а за задълбочаване на кризата в партийната система в България. Той припомни случилото се с ДПС на Доган, което на практика бе превзето от ДПС на..

публикувано на 01.07.25 в 10:26

Експерти влизат в институциите за електронните здравни досиета

Здравното министерство започва национална кампания за популяризиране н на мобилното приложение еЗдраве, което осигурява достъп до електронното здравно досие. Екипи на регионалните здравни инспекци и „Информационно обслужване“ разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки, който желае да активира приложението на мобилното..

публикувано на 01.07.25 в 09:41

Спирките в подлези са предпоставка за инциденти

След катастрофата в подлеза на "Гладстон", при която кола удари трима чакащи на спирката, Диана Русинова, председател на европейския център за транспортни политики даде пример с проблемна спирка в подлеза на НДК, след премхването на която инцидентите с пешеходци са приключили. Тя коментира и намерението на кмета Костадин Димитров на входа да се сложи..

публикувано на 30.06.25 в 11:42