Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската организация ELSA (European Law Students' Association Bulgaria). Мотото на дискусията е „Заедно можем“.

В рамките на срещата ще бъдат разказани реални истории, факти и предизвикателства от практиката. Организаторите ще предложат на студенти от различни специалности работа по казуси, свързани с различни форми на експлоатация – сексуална, трудова, детска и онлайн. 

Идеята е да се обсъдят гледните точки на експертите, както и на студенти от различни специалности: Национална сигурност, Психология, Социални дейности, Педагогика, Право и всички, които искат да развият критическо мислене и интердисциплинарно разбиране по една от най-сериозните теми на нашето време.

 В програма "Точно днес" Моника Николова, директор на Фондация „Кампания A21“ за България коментира, че страната ни е източник в трафика на хора, тук хора се набират и се изнасят с цел трудова, сексуална или друга експлоатация. Тя допълни, че децата също са обект на трафик.

 "Много хора заминават в търсене на по-добър живот и по-добра работа, не обръщат внимание и попадат на трудова експлоатация или са в риск". 

Тя призова хората, да се обаждат на горещата линия, където се предлага такава услуга - проверка на работата. 

"Днес ще се споделят и реални истории под мотото "Заедно можем", когато хората видят как може да ги засяга проблема, могат да се обединят и да помагат. Има много случаи, има и нова тенденция - България става и страна дестинация за граждани от трети страни, което е нов феномен и предстои и ние бъдем  по-гъвкави как информираме, как представяме проблема", каза още Николова

В страната ни има три приюта за жертви на трафик, 2-3 центъра за психологическа помощ и едно преходно жилище. 

"Трябват повече. За мъже например няма специализирани приюти. Възстановяването отнема много време, за да могат жертвите да се върнат обратно към живота си".

Участници в дискусията ще бъдат:

Василена Кръстева, експерт в Националната комисия за борба с трафика на хора

Диана Китова, мениджър на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора (08000 20 100) 

Моника Николова, директор на Фондация „Кампания A21“ за България

Ас. К. Баков и гл. ас. д-р Д. Панчев от Пловдивския университет, които ще представят предизвикателство за студентите: работа по реални казуси

Днес над 50 милиона души в световен мащаб живеят в условия, които отговарят на определението за съвременно робство – повече откогато и да било в човешката история. Трафикът на хора, представляващ едно от най-тежките престъпления срещу личността и човешкото достойнство, не само засяга най-уязвимите групи, но поставя под въпрос и моралната отговорност на цялото общество, припомнят организаторите. Форумът ще се проведе на 23 май от 13 часа в 1 аудитория, Химически факултет, Ректорат.

Повече може да чуете от интервюто с Моника Николова, което е в прикачения звуков файл.
По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Човешкият фактор убива на пътя

След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..

публикувано на 27.11.25 в 16:20
Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.

Вербалната агресия в парламента взриви улицата

Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците.  Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..

публикувано на 27.11.25 в 16:05
Еньо Енев

Ресторантьори предупреждават за фалити догодина

На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив.  Енев подчерта, че за разлика от..

публикувано на 27.11.25 в 11:18

Няма икономически разум в предложението за бюджета

Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет.  Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%.  Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..

публикувано на 27.11.25 в 11:11

НЗОК трябва да плаща медицинска дейност, а не заплати

В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...

публикувано на 27.11.25 в 11:03