Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако досиетата бяха отворени по-рано, България щеше да е друга


Евтим Костадинов е дългогодишен председател на Комисията по досиетата, чийто състав бе сменен вчера с решение на Народното събрание. Новият председател е настоящият директор на ДАНС – Пламен Тончев. Според Костадинов е много важно новите членове на комисията да изпълняват закона, както са правили той и колегите му.

„Ако Тончев успее да се разграничи от политиката, както и от това, което е работил до момента – опазването на тайната – и върви към отварянето ѝ, няма да е фатално, ако му се даде кредит на доверие“, коментира той.

Бившият председател на Комисията по досиетата смята, че Законът за достъп до архивите на бившата Държавна сигурност даде възможност да се разбере, че тези служби са работили за ръководната роля на БКП, а не за страната. Той определи като успех събирането на архивите на едно място. „Тази информация е подредена и оповестена на обществото – за хората от публичния сектор и тяхната зависимост от бившите служби“, каза той.

Костадинов припомни, че България последна от бившите социалистически държави създаде Комисия по досиетата, като е имало 12 опита за нейното закриване и за нейното неглижиране. В същото време той убедено твърди, че ако България беше отворила този архив в началото на прехода, щеше да има друг облик и лице днес.

Според него  в момента страната ни отново закъснява със създаването на Институт за националната памет, в който да се влее Комисията по досиетата. Първият апел за учредяването на института е от 2012 година. Бившият вече председател заяви, че е по-добре това да се случи късно, отколкото никога, и отправи призив към политическите сили да го създадат. Добави също, че Институтът за националната памет трябва да има много широк обхват и да включва културата и изкуството.

Костадинов си тръгва с убедеността, че бившите служби не са работили в интерес на държавата, а на определена част от нея – за Партията и нейните наследници. Това, според него, е една от причините и досега страната ни да няма съвременни и професионално подготвени тайни служби.


По публикацията работи: Неда Велкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50