Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Калофер почетоха паметта на Ботев и загиналите за свободата на България

| обновено на 02.06.25 в 13:29

В Калофер днес беше кулминацията на проявите, посветени на 149-та годишнина от гибелта на Христо Ботев. Стотици българи от цялата страна се стекоха в подбалканското градче, за да почетат паметта на поета-революционер и хилядите герои, паднали за свободата на България. Даниела Добрева с повече информация.

Денят на Ботев започна в Калофер днес с военен ритуал, с който беше изнесено знамето на Ботевата чета от родната къща на поета. След поднасянето на цветя пред паметниците на Ботев и неговата майка, с тържествен марш почетна рота от Стрямска механизирана бригада се отправи към площада, където е паметникът на Ботев. Тържествено слово произнесе кметът на Карлово Емил Кабаиванов.

"Скланяйки глава пред паметта на тези велики личности, ние трябва да си дадем пред нас равносметка, дали и ние, днешните граждани на България, обичаме толкова силно България и работим за нея. Дали предаваме на нашите деца заветите на тези личности. Ако дори и малко от това сме направили, не сме живели напразно"

Стотици се поклониха пред великия син на Калофер.

"Ние сме българи и сме горди с това – един млад 28-годишен младеж, който е загинал, който е вярвал в свободата на България", каза карловка, дошла да поднесе червени рози пред паметника на поета.

"Горди сме от това, че сме българи, че на този светъл ден сме тук. Нашите ученици, ние сме от СУ „Христо Смирненски“ – гр. Хисаря, много се вълнуват и за тях е невероятно преживяване, че на тази дата са тук", каза учителят Георги Златилов.

След края на церемонията бяха поднесени венци и цветя пред паметника на Ботев, а точно в 12.00 ч. сирените накараха всички да застинат в знак на почит пред героите. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Вижте причините, довели до убийствата в Поповица

Хазартна зависимост на 21-годишния внук е в основата на трагедията, завършила с три трупа, в садовското село Поповица. Това съобщи наблюдаващият прокурор по делото Ангел Ангелов.  Двойно убийство и самоубийство в Поповица По думите му водеща е версията, че 82-годишният дядо е прострелял смъртоносно внука си заради възможността той да продаде..

публикувано на 24.11.25 в 15:39

И в Панагюрище „Български пощи“ протестираха за по-високи заплати

Работещи в „Български пощи“ в Панагюрище се включиха в организирания от Конфедерацията на независимите синдикати в България национален протест с искане за по-високи заплати. Служители в града излязоха пред сградата на пощата с плакати. Посланията им бяха за: „Осигуряване на необходимото финансиране на „Български пощи“ ЕАД“ и „Гарантиране на..

публикувано на 24.11.25 в 14:24

Пускат движението по Рогошко шосе до края на годината

До края на годината пускат движението по Рогошко шосе в участъка от моста на река Пясъчник до гробищата. Това съобщи кметът Костадин Димитров по време на инспекция на ремонтните дейности.  Строителните дейности в участъка са към своя край. Вече са подменени водопроводът и канализацията. Изградено е и ново улично осветление.  Още преди..

публикувано на 24.11.25 в 11:17
Александър Държиков и Николай Душков

Пловдив пак има нов зам.-кмет по транспорта - Николай Душков

Пловдив пак има нов зам.-кмет по транспорта. Това е Николай Душков от "Организация и контрол на транспорта".  Това е четвъртият зам-кмет по транспорта от началото на мандата на Костадин Димитров, който започна през 2023 г.  Душков сменя досегашния Александър Държиков, който отново ще поеме общинското предприятие "Жилфонд".  Смяната бе..

публикувано на 24.11.25 в 10:17

Двойно убийство и самоубийство в Поповица

Двойно убийство и последвало самоубийство е извършено в село Поповица. Това съобщи кметът на Садово Димитър Здравков. От полицията в Пловдив уточниха, че в къща в село Поповица в събота са открити три безжизнени тела. Според предварителната информация 82-годишен бивш военен е прострелял смъртоносно с огнестрелно оръжие съпругата и внука си, след което..

публикувано на 24.11.25 в 10:13