Това стана след обща реакция на българските евродепутати и след като официални представители на югозападната ни съседка демонстрираха подозрителна осведоменост по съдържанието на доклада. В него на няколко места се споменаваха твърдения за наличност на македонска идентичност и език.
Спас Ташев добави, че само преди няколко дни отлагането на разглеждането на доклада не е била очаквана, тъй като лобистката дейност на Скопие е била добра. Разяснителната кампания на българските депутати обаче е довела до промяна в баланса на силите.
„Надделя идеята да се изчака с неговото разглеждане с цел той да бъде подобрен, да отпаднат някои предложения.
Определено може да сме подозрителни, че има пробив на безпристрастността, тъй като в рамките на 6 месеца главният докладчик Томас Вайд е провел 36 срещи с представители на правителството в Севена Македония, една с българското правителство и нито една с представители на българската общност в Северна Македония.
"Не може да нямаш среща с българската общност в Северна Македония след като е констатирано, че тя е преследвана и неравноправна, а единственото условие за започване на преговори за присъединяване към ЕС е тя да бъде призната чрез включване в конституцията“, каза Ташев.
Подчерта, че подходът е бил тенденциозен, а менторът на доклада - Скопие. Припомни, че много пъти в историята на разширението на ЕС двустранните проблеми са играли роля. Даде и пример с отношенията между Румъния и Сърбия, Хърватия и Словения.
„Мицковски чрез лобистката си политика започна да търси съюзници, които да подкрепят неговата позиция.
Скопие годишно разполага с 30 млн. евро фонд, който е изцяло за лобистка дейност. По този начин той корумпира висши европейски функционери, съветници в политическите кабинети на евродепутати, журналисти“, каза Ташев.
Според него обаче ако страната ни продължи да бъде активна, ще постигнем резултат, който да отговаря на истината.
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..